Oblačno
Bratislava
Emil
31.1.2023
Konvoj má zelenú, Kyjev a Moskva sa dohodli
Zdielať na

Konvoj má zelenú, Kyjev a Moskva sa dohodli

KYJEV/BERLÍN / Moskva, Kyjev a zástupcovia Medzinárodného výboru Červeného kríža sa v sobotu dohodli na technických podmienkach vjazdu ruského humanitárneho konvoja na Ukrajinu. Misia ruského konvoja s nákladom humanitárnej pomoci desiatky hodín čaká v pohraničnej zóne medzi Ruskom a Ukrajinou a zároveň sa stala novým zdrojom psychologickej vojny medzi Kyjevom a Moskvou.

"V priebehu dneška sa uskutočnili rozhovory medzi zástupcami colnej a pohraničnej služby Ruska a Ukrajiny a tiež predstaviteľmi Červeného kríža. Dohodli sa na technických podmienkach prejazdu hranice. Najmä sa dohodli, že pracovníci Červeného kríža budú sprevádzať každé vozidlo kolóny," povedal stály zástupca Červeného kríža Pascal Cuttat.

Pri ruskej pohraničnej dedine Doneck, ktorá leží asi osem kilometrov od hraničného priechodu, rokovali zástupcovia Medzinárodného výboru Červeného kríža s ukrajinskými colníkmi a pohraničiarmi a tiež s ruským sprievodom humanitárneho konvoja.

"Dohadovali dodávku humanitárnej pomoci a spôsbo, akým colna a pohraničná kontrola prebehne," uviedla Balzamovová.

Všeobecný zoznam

Z prehlásenia delegátky Červeného kríža vyplynulo, že Rusko zatiaľ poskytlo len všeobecný zoznam nákladu, ktorý je uložený v kolóne 262 kamiónov.

Ukrajinské colné orgány okrem toho nechcú obsah vozidiel uznať ako humanitárnu zásielku a odmietajú vpustiť konvoj na svoje územie, povedala Balzamovová. Príčiny stanoviska nevysvetlila.

SITA


Ruské ťahače sú tak stále zaparkované na poli pri ruskej pohraničnej obci Doneck. Ich misia, ktorú i mnoho ruských médií označuje za záhadnú, vyvoláva množstvo otázok.

Nejasná boli trasa kolóny, ktorá mala pôvodne namierené do ukrajinského Charkva, meniace sa údaje poskytujú ruské úrady o počte kamiónov i váhe nákladu. Pôvodne mal údajne dvetisíc ton, teraz sa údaj znížil na tisícosemsto ton.

Veľká časť vozidiel je naviac podľa svedectiev západných novinárov poloprázdna a jasné vysvetlenie novinári nedostali. Ruské úrady sprvu tvrdili, že na korbe ťahačov musí zostať voľné miesto pre prípad, že sa niektorý automobil pokazí a náklad budú musieť preložiť.

Objavila sa ale i informácia, že plne naložené vozidlá by nezvládli kopcovitý terén. Ruskí vodiči zase tvrdia, že ich vozidlá sú úplne nové a veľkú záťaž by nezvládli.

SITA

Stop ostreľovaniu

Ukrajinská armáda nebude ostreľovať trasu od ruských hraníc do Luhanska, po ktorej má obliehanému mestu viezť humanitárnu pomoc kolóna ruských nákladných vozidiel. Vyhlásil to zástupca šéfa prezidentskej kancelárie Valerij Čalyj. Zastavenie paľby vraj sľubovali i vzbúrenci, ale žiadne presnejšie informácie od nich Kyjev nemá. 

Po vybavení colných formalít, ktoré ale od príchodu kolóny k hraniciam nijako nepokročili, sa má konvoj vypraviť z pohraničného priechodu Izvaryne do Luhanska vzdialeného asi šesťdesiat kilometrov.

Veľká časť trasy prechádza povstaleckým územím. Kontrolný post ukrajinskej armády je až v obci Novosvitlivka na východnom predmestí Luhanska. Samotné mesto je pod kontrolou vzbúrencov.

SITA

Konvoj terčom

V ukrajinksých i ruských médiách sa objavujú správy o tom, že konvoj, ktorý má byť bez ozbrojenej ochrany, by sa mohol stať terčom ostreľovania.

Povstalci už ohlásili incident, pri ktorom bolo údajne kdesi pozdĺž cesty zadržané diverzné komando ukrajinskej armády. Jeho členovia chceli vraj konvoj napadnúť a za zodpovedných za útok označiť separatistov.

Kolóna 262 ruských vozidiel je ale zatiaľ stále na ruskom území. Colné odbavenie viazne, pretože ukrajinskí colníci údajne nedostali od pracovníkov Červeného kríža potrebné dokumenty. Tí ich majú obdržať od Rusov.

Hovorca ruského ministerstva pre mimoriadne udalosti, ktoré konvoj vypravilo, uviedol, že Ukrajinci všetky potrebné dokumenty majú.

Biely ruský konvoj pre rebelujúcu východnú Ukrajinu stojí na hraniciach:

Rokovanie v Berlíne

Situáciu s konvojom má odblokovať nedeľné ministerské stretnutie v Berlíne, kde sa majú stretnúť ministri zahraničných vecí Nemecka, Francúzska, Ruska a Ukrajiny.

SITA

Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier povedal, že rokovanie by malo ukončiť ozbrojenú konfrontáciu a otvoriť cestu pre distribúciu humanitárnej pomoci, píše nemecký Bild.

Situácia na Ukrajine, pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie