Jasno
Bratislava
Agáta
5.2.2023
Ukrajina zničila väčšinu kolóny ruských bojových vozidiel
Zdielať na

Ukrajina zničila väčšinu kolóny ruských bojových vozidiel

KYJEV / Ukrajinské delostrelectvo zničilo väčšinu kolóny ozbrojených vozidiel, ktorá v noci zo štvrtka na piatok prenikla na Ukrajinu. Oznámila to podľa agentúry AFP kancelária ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Ten o vpáde obrnencov telefonicky hovoril s britským premiérom Davidom Cameronom.

Správu o vojenskej kolóne zverejnil s odvolaním na očité svedectvo svojho spravodaja britský list The Guardian. Jeho informáciu potvrdilo velenie ukrajinskej armády.

Porošenko o invázii bojových vozidiel telefonicky hovoril s britským premiérom Davidom Cameronom a povedal mu, že "veľkú časť tohto materiálu v noci zničilo ujkrajinského delostrelectvo." Britské ministerstvo zahraničných vecí oznámolo, že si kvôli údajnej invázii obrnencov predvolalo na vysvetlenie ruského veľvyslanca v Londýne.

Rusi to popreli

Ruská pohraničná služba poprela správy zahraničných médií, podľa ktorách na ukrajinské územie v noci prenikla kolóna ruských bojových vozidiel. Znepokojenie nad údajným vpádom vyjadrila Severoatlantická aliancia aj viacerí európski ministri.

Hovorca ruských pohraničníkov odmietol podobné správy o údajnom vpáde potvrdiť. "Pohraničná služba v Rostovskej oblasti túto informáciu nepotvrdzuje," povedal ruskej agentúre RIA Novosti Nikolaj Sinicyn. Ruská pohraničná stráž je organizačnou súčasťou ruskej kontrarozviedky FSB.

23 ruských bojových vozidiel

Cez hraničných priechod Izvaryne, nad ktorým majú kontrolu vzbúrenci, podľa britských novinárov prenikla na ukrajinské územie kolóna dvadsiatich troch ruských bojových vozidiel, cisterien s palivom a sprievodných automobilov. Konvoj údajne čakal na ruskej strane hraníc a po zotmení hranice prekročil.

Informácie o ruskej vojenskej kolóne v Bruseli komentovala hovorkyňa NATO. Správy, ktoré zverejnili britskí novinári, velenie aliancie podľa hovorkyne Oany Lungescu preveruje.

"Pokiaľ sa potvrdia, je to ďalší dôkaz, že Rusko robí presný opak toho, čo hovorí. Zatiaľčo vyzýva k opokojeniu konfliktu, prispieva k jeho eskalácii," prehlásila hovorkyňa.

"Je najvyšší čas, aby Rusko konalo v súlade s tým, čo hovorí, a prispelo k mierovému riešeniu. Rusko musí stiahnuť svoje jednotky, zastaviť cezhraničné dodávky zbraní ozbrojencom a skoncovať s podporou separatistov. Musí podporiť skutočný a úprimný dialóg na Ukrajine," dodala hovorkyňa.

Vážne následky

Za alarmujúce správy označil informácie o ruskom vojenskom konvoji britský minister zahraničných vecí Philip Hammond. Takýto ruský postup by mohol mať vážne následky, povedal novinárom.

"Ak sú skutočne na ukrajinskom území ruskí vojaci alebo ruské vozidlá, musia okamžite odísť, pretože následky by mohli byť veľmi vážne," varoval minister.

Podľa litovského ministra zahraničných vecí sa v noci na dnes cez hranicu do Ukrajiny dostalo až sedemdesiat kusov ruskej bojovej techniky. Linas Linkevičius to v piatok povedal novinárom v Bruseli.

"Situácia na Ukrajine nás veľmi znepokojuje. Veľa sa hovorí o takzvanom humanitárnom konvoji, ale zároveň pokračuje eskalácia a objavujú sa správy, že behom noci sa sedemdesiat kusov bojovej techniky presunulo cez hranice," prehlásil litovský minister, ktorý v piatok v Bruseli zúčastnil stretnutia ministrov Európskej únie.

Znaky ruskej armády

Velenie ukrajinskej protipovstaleckej operácie v piatok správy o presune ruských zbraní potvrdilo. Hranice prekročila kolóna ruských bojových vozidiel a terénnych vozov. Všetky vozidlá sú vraj označené identifikačnými znakmi ruskej armády.

Presný počet vozidiel zaradených do konvoja ukrajinské velenie nepozná, konvoj vraj ale nie je veľmi početný. Na niekoľkých nákladných automobiloch boli vraj aj ozbrojení vojaci.

Situácia na Ukrajine, pozrite si reportáž: 

Súvisiace články

Najčítanejšie