Obama oznámil nové sankcie USA proti Rusku

Obama oznámil nové sankcie USA proti Rusku Zdroj: SITA
WASHINGTON / Energetika, obchod so zbraňami a bankový sektor sú odvetvia, z ktorých USA v koordinácii s Európskou úniou rozširuje sankcie proti Rusku. V prehlásení v Bielom dome to oznámil prezident Barack Obama. Podľa neho sankcie oslabenú ruskú ekonomiku zasiahnu tvrdo. Majú okrem iného zablokovať vývoz tovarov a technológií pre ruský energetický sektor a zablokovať pôžičky pre financovanie rozvoja ruskej ekonomiky.

"Už existujúce sankcie USA a EÚ slabú ruskú ekonomiku oslabili," povedal prezident. Washington podľa neho svoju reakciu na ruský postup na Ukrajine tesne koordinuje s Európskou úniou. "Európa s Putinom stratila trpezlivosť," pokračoval šéf Bieleho domu. Rusko podľa Obamu ostreľuje ukrajinské územie a zásobuje povstalcov ďalšími zbraňami. Obama zároveň ale dodal, že nová studená vojna medzi Washingtonom a Moskvou nenastáva.

Voľba Ruska

"Rusko sa dnes znovu samo izolovalo od medzinárodného spoločenstva a desiatky rokov skutočného pokroku hodilo za hlavu," tvrdí Obama. "Takto to byť ale nutne nemusí. Je to voľba Ruska a prezidenta Putina," konštatoval.

Koordináciu krokov Bruselu a Washingtonu potvrdzuje podľa agentúry AP skutočnosť, že Obamom oznámené opatrenia sú veľmi podobné sankciám, na ktorých sa dohodli európski diplomati a ich definitívna podoba má byť oznámená v najbližšej dobe.

Americké ministerstvo financií už pred Obamovým prejavom oznámilo, že zavádza sankcie proti ruským bankám VTB, Ruskej poľnohospodárskej banke a Moskovskej banke. V zozname organizácií vystavených americkým sankciám sú aj petrohradské Spojené lodenice.

Kľúčové spoločnosti

Obama oznámil odvetvia vystavené novým sériám sankčných krokov USA, o konkrétnych opatreniach sa ale nezmienil. Zatiaľ posledné kroky namierené proti Rusku Washington oznámil pred necelými dvoma týždňami, keď vyhlásil sankcie proti niekoľkým ruským zbrojovkám, bankám so štátnou účasťou a ropným firmám.

Na sankčnom zozname americkej vlády sa teda objavil rad kľúčových ruských spoločností, napríklad ropný monopol Rosněfť, banky Gazprombank a Vněšekonombank, finančná a investičná spoločnosť Novatek a rada ruských zbrojoviek, vrátane firmy Kalašnikov, obrovskej uralskej zbrojovky Uralvagonzavod a výrobca vojenskej raketovej a radiolokačnej techniky Almaz-Antej. Akékoľvek obchodné kontakty s týmito firmami americká vláda svojím občanom zakazuje.

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:40 V siedmom nebi
15:10 Inkognito
16:40 Hoď svišťom
13:45 Poklady z blšáku II.
14:15 Majstri aukcií I.
14:45 Majstri aukcií I.
13:40 Prvé oddelenie
14:10 Prvé oddelenie
14:35 Vražedné čísla I. + II.
13:50 Volám sa Caillou V.
14:15 Pat a Mat
14:30 Zabi nudu! II.
12:25 Pompeje
14:15 Věř mi
15:55 E.A. Poe: Podivný experiment