Skoro jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
USA majú dôkazy o tom, že Rusko ostreľuje Ukrajinu
Zdielať na

USA majú dôkazy o tom, že Rusko ostreľuje Ukrajinu

WASHINGTON / Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov v nedeľu zverejnilo snímky, ktoré údajne ukazujú, že Rusko minulý týždeň ostreľovalo ciele na východe Ukrajiny ležiace viac ako jedenásť kilometrov od hraníc. Podľa Rusov sú snímky falošné.

Štvorstranový dokument má podľa Russia Today názov "Dôkaz o ruskom ostreľovaní Ukrajiny" zverejnil na sociálnej sieti Twitter americký veľvyslanec Geoffrey Pyatt.

Obsahuje štyri obrázky týkajúce sa útokov uskutočnených medzi 21. a 26. júlom, teda po 17. júli, kedy došlo k pravdepodobnému zostreleniu malajzijského lietadla na východe Ukrajiny.

Na záberoch sú podľa ministerstva jednoznačné stopy, odkiaľ boli rakety vystrelené, a taktiež krátery, ktoré po dopade zanechali.

Na jednej fotografii je vraj vidieť, že boli rakety vypálené z Ruska a dopadli viac ako 11 kilometrov od hraníc na ukrajinské územie.

sita

Zverejnenie záberov je súčasťou ťaženia americkej administratívy proti Rusku, ktorému Washington pripisuje zodpovednosť za dianie na Ukrajine. Informácie o cezhraničnej streľbe by mohli pomôcť presvedčiť európskych spojencov USA, aby voči Moskve sprísnili sankcie.

Jeden záber údajne poskytuje dôkazy, že ruské jednotky strieľali cez hranicu na ukrajinské vojenské jednotky a Ruskom podporovaní separatisti využívajú pri útokoch na ukrajinskú armádu vo vnútri krajiny delostrelecké zbrane, ktoré im poskytlo Rusko.

Na ďalšom je zas údajne vidieť odpaľovacie zariadenia rakiet na ruskej strane hranice, ktoré sú namierené na pozície ukrajinskej armády.

Neprofesionálny prístup

Americké ministerstvo zahraničných vecí podľa Russia Today doposiaľ nezverejnilo k celej veci oficiálne stanovisko. Washington sa vyjadril, že ďalšie detaily zverejní na stránke svojho veľvyslanectva na Ukrajine.

Šéf Inštitútu politickej ekonómie Paul Craig Roberts však snímkam stopercentne neverí. "Som si istý, že takto dôležité informácie by nezverejnili týmto spôsobom," tvrdí Roberts. "Je to veľmi neprofesionálne. Mohlo by to znamenať, že sa Američania snažia rozšíriť propagandu o Rusku na sociálnych sieťach," dodal.

Sú to falzifikáty

Aj Rusi jednoznačne odmietli pravosť snímok. "Momentálne už všetci vedia, že podobné falzifikáty pripravuje skupina amerických poradcov pôsobiacich v kyjevskom sídle ukrajinskej tajnej služby SBU, ktorým velí generál Randy Kee," vyjadril sa hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Pravosť obrázkov sa podľa neho pre nízke rozlíšenie nedá overiť.

Kto je na vine?

Americké spravodajské služby pred pár dňami oznámili, že nemajú dôkazy o priamom zapojení Ruska do prípadu zrúteného malajzijského lietadla. Najpravdepodobnejšie ale je, že lietadlo zostrelili "omylom" proruskí povstalci.

Ruskí predstavitelia ale dlhodobo odmietajú zapojenie svojej krajiny do diania na východe Ukrajiny, či na zostrelení lietadla. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy