Jasno
18°
Bratislava
Viliam
28.5.2023
Rusko by sa malo vzdať futbalového šampionátu
Zdielať na

Rusko by sa malo vzdať futbalového šampionátu

Zdroj: SITA

LONDÝN / Podľa britského vicepremiéra a šéfa liberálnych demokratov Nicka Clegga by Rusko malo stratiť právo usporiadať v roku 2018 futbalové majstrovstvá sveta. Malo by sa tak stať v rámci sprísnených sankcií uvalených na Moskvu po údajnom zostrelení malajzijského lietadla nad východnou Ukrajinou.

Nick Clegg sa vyjadril, že je nemysliteľné, aby boli Rusi usporiadateľom takéhoto vrcholného podujatia. Medzinárodná futbalová federácia FIFA ale výzvy na zmenu usporiadateľa MS 2018 odmieta.

S výzvou na bojkot Ruska prišli už pred pár dňami niektorí nemeckí politici.

Clegg sa vyjadril, že je nevyhnutné vytvoriť na Rusko tlak. Hrozba zrušenia šampionátu by podľa neho bola adekvátnou politickou a symbolickou saknkciou.

Ruský prezident Vladimir Putin si podľa Clegga veľmi zakladá na prestíži. "Pripomenúť mu, že si nezachová prestíž vo svete, ak ho bude ignorovať, by možno zmenilo jeho zmýšľanie," hovorí.

"Vladimir Putin jednoducho musí pochopiť, že nemôže chcieť, aby sa vlk nažral a koza ostala celá," dodal Clegg.

Rozšírili sankcie

Západ dlhodobo obviňuje Rusko z podpory vzbúrencov, ktorí údajne zostrelili aj malajzijský boeing.

Zareagovala aj Európska únia, ktorá v sobotu rozšírila sankcie za ruský prístup k Ukrajine. Na čierny zoznam dopísala ďalších Rusov, vrátane šéfov dvoch rozviedok a niekoľko firiem.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy