Jasno
17°
Bratislava
Václav
28.9.2023
Lietadlo zostrelili povstalci omylom, tvrdia Američania
Zdielať na

Lietadlo zostrelili povstalci omylom, tvrdia Američania

WASHINGTON / Malajzijské lietadlo, ktoré sa zrútilo na východe Ukrajiny, s najväčšou pravdepodobnosťou omylom zostrelili proruskí separatisti. Nevedeli, že ide o civilné lietadlo, povedali predstavitelia americkej tajnej služby, ktorí nechceli byť menovaní. Správu priniesol server News.com.au.

Americké tajné služby nemajú žiadne dôkazy o priamom zapojení Ruska do štvrtkového pádu malajzijského lietadla na východe Ukrajiny.

Najpravdepodobnejšia je podľa nich teória, že lietadlo zostrelili proruskí povstalci omylom, píše News.com.au.

Presná pozemná zbraň

Činitelia dodali, že Rusko pre útok vytvorilo podmienky tým, že separatistov ozbrojuje. Podľa nich nie je známe, či boli pri raketovom zariadení nejakí Rusi alebo ľudia, ktorí boli v Rusku vycvičení.

BUK je samohybný protilietadlový raketový systém stredného doletu. Ide o vysoko presnú pozemnú zbraň. Unesie osem rakiet, pomocou ktorých dokáže odstrániť cieľ vo vzdialenosti tridsaťdva a v maximálnej výške dvadsaťdva kilometrov.

SITA

Experti z Británie

Čierne skrinky zo zrúteného boeingu, ktoré získala Malajzia od proruských separatistov, pošlú do laboratórií vo Veľkej Británii.

Podľa malajzijských úradov sú britské laboratóriá vo vzťahu k miestu katastrofy najbližším pracoviskom, ktoré má od Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo povolenie k analýze palubných záznamov.

Odhalia pravdu?

Vyšetrovanie tragédie prebieha priamo na mieste pádu stroja. Povstalci vyhlásili v desaťkilometrovom okruhu pokoj zbraní, aby umožnili medzinárodným expertom pracovať.

Oranžové čierne skrinky odovzdal vodca doneckých rebelov Alexander Borodaj zástupcom Malajzie. "Tu sú. Veríme, že odhalia pravdu," povedal za prítomnosti novinárov v sídle samozvanej Doneckej ľudovej republiky.

Dešifrovanie údajov

Skrinky od neho prevzal predstaviteľ malajzijských bezpečnostných služieb a oznámil, že poputujú na expertízu do Veľkej Británie.

SITA

Britský premiér David Cameron potvrdil, že Británia vyhovie žiadosti, aby sa vyšetrovatelia leteckých nehôd v meste Farnbourough pokúsili dešifrovať údaje zo záznamníkov.

Malajzia útok neodsúdila

Získanie skriniek od vzbúrencov, ktorí ich odmietali Ukrajincom vydať, je považované za diplomatický úspech malajzijského premiéra Najiba Razaka.

Vyjednával priamo s vodcom povstalcov a všetky kontakty boli utajené. Vedelo o nich iba pár osôb z premiérovho okolia. Malajzia zostrelenie lietadla nijako neodsúdila.

Telá obetí opustili územie kontrolované proruskými rebelmi. V utorok dorazil vlak s chladiarenskými vagónmi do ukrajinského Charkova. 

Pozrite si priloženú reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy