Jasno
13°
Bratislava
Dušan
26.5.2022
Telá obetí sú už v Charkove
Zdielať na
Zahraničie

Telá obetí sú už v Charkove

KYJEV / Telá obetí pádu malajzijského Boeingu opustili územie kontrolované proruskými rebelmi. V utorok dorazil vlak s chladiarenskými vagónmi do ukrajinského Charkova. Separatisti zároveň odovzdali čierne skrinky malajzijským vyšetrovateľom.

Štyri a pol dňa po tragickom zostrelení Boeingu, ktoré zmenilo pravidlá hry sú telá 298 obetí v Charkove, mimo dosahu proruských separatistov. Holanďania sa horúčkovito pripravujú na ich ďalší prevoz. V lietadle smrti zahynulo takmer 200 ich krajanov.

"Prvé telá by mali doviesť do Eindhovenu už v stredu. O identifikácii obetí budeme informovať iba ich rodinných príslušníkov," povedal holandský premiér Mark Rutte.

Splnili sľuby

Ešte krátko pred vyslaním vlaku z nepokojnej oblasti splnili rebeli aj druhý sľub, ktorý dali. Obe čierne skrinky z lietadla odovzdali malajzijským vyšetrovateľom. Tie by mali preskúmať odborníci vo Veľkej Británii. "Ďakujeme pánovi Borodajovi za odovzdanie skriniek. Tie sú majektom Malajzie," informuje zástupca Malajzie Mohamed Sakri.

O mierne zlepšenom prístupe k miestu nešťastia hovoria aj zahraniční vyšetrovatelia. Hoci v bezprostrednom okolí boje utíchli, z diaľky k nim počas pátrania doliehajú zvuky výbuchov. Svetoví politici stále vyzývajú separatistov, aby nebránili odborníkom v ich práci.

Pästná bitka

V reakcii na napäté vzťahy medzi Východom a Západom v utorok zasadala aj Bezpečnostná rada, poradný orgán prezidenta Putina. Krátko po stretnutí Putin vyhlásil, že posilní vojenské pozície na západe Ruska. Dôvodom je vraj aktivita NATO na východe Európe.

Rušný deň majú za sebou aj ukrajinskí poslanci. V parlamente odhlasovali ďalšiu čiastočnú mobilizáciu. Kyjev takto reaguje na údajné zoskupovanie ruských vojsk na hraniciach. Napätá debata v parlamente skončila pästnou bitkou medzi nacionalistami a poslancami strany Regiónov.

Súvisiace články

Najčítanejšie