Zatiahnuté
14°
Bratislava
Lenka
4.6.2023
Protilietadlový systém BUK je podľa záznamu na ceste do Ruska
Zdielať na

Protilietadlový systém BUK je podľa záznamu na ceste do Ruska

DONECK / Vodičovi z Ruska sa podarilo nakrútiť armádne vozidlo s nadrozmerným nákladom, ktorý pripomína protilietadlový systém BUK, v pohraničnej oblasti dva kilometre od ruských hraníc. Podľa Ukrajincov je záznam dôkazom, že rebeli prepašovali protilietadlový systém BUK do Ruska. Správu priniesol britský The Daily Mail.

Ruský šofér išiel za armádnym kamiónom v pohraničnej oblasti. Vozidlo viezlo podozrivo veľký náklad.

Vodičovi sa podarilo nakrútiť video v sobotu o 20:45 na kameru, ktorú mal umiestenú na palube.

Bez špeciálneho doprovodu

Záznam zachytil náklad, ktorý je zahalený do plachty. Podľa všetkého dosahuje veľkosť i obrysy protilietadlového systému BUK, ktoré zostrelilo malajzijské lietadlo.

Vozidlo s nadrozmerným nákladom by malo mať za normálnych okolností špeciálny doprovod. Tomuto ale chýbal.

Pozrite si priložené video, ktoré nakrútil náhodný vodič:

Zničia ho?

Autor videa tvrdí, že kamión smeroval z Ukrajiny do Ruska. Je si istý, že ide o zbraň, ktorá zostrelila malajzijské lietadlo, píše britský The Daily Mail.

Už v piatok sa objavili satelitné zábery, na ktorých je zobrazený transport BUKu v oblasti, kde sa lietadlo zrútilo.

Reprofoto/The Daily Mail

Podľa jednej z teórií bol protilitadlový systém tajne prepravený do Ruska, kde ho pravdepodobne zničia.

Skrinky v rukách rebelov

Kyjev zverejnil podrobnosti piatkovej nahrávky telefonátu medzi vodcom separatistov a jeho mužmi, ktorí diskutovalo o čiernych skrinkách zostreleného lietadla. Veliteľ práporu Vostok sa pýta, či boli čierne skrinky objavené.

Zároveň varoval, že čierne skrinky sa musia dostať pod kontrolu rebelov, v žiadnom prípade nesmú padnúť do rúk medzinárodných inšpektorov. Separatisti bránia vyšetrovateľom v prístupe k zostrelenému lietadlu.

"Mám prosbu. Nie je to moja žiadosť. Naši priatelia na vysokých postoch sa zaujímajú o osud čiernych skriniek. Mám na mysli ľudí z Moskvy," dodal veliteľ.

Proruský rebel, ktorého krycie meno je Novorossiya, tvrdí, že čierne skrinky, ktoré patria zrútenému lietadlu, sú v Donecku na východe Ukrajiny.

SITA

Cameron sa hnevá

Počas telefonátu plného napätia medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a britským premiérom Davidom Cameronom padli reči o tom, že Rusko bude musieť predložiť dôveryhodné dôkazy.

Cameron uviedol, že Putin blokuje medzinárodných vyšetrovateľov a záchranárov. "Stratili sme desať občanov Británie, lietadlo zostrelili ruskí separatisti," nechal sa počuť premiér.

Nečakaný úder

BUK je samohybný protilietadlový raketový systém stredného doletu. Ide o vysoko presnú pozemnú zbraň. Unesie osem rakiet, pomocou ktorých dokáže odstrániť cieľ vo vzdialenosti tridsaťdva a v maximálnej výške dvadsaťdva kilometrov.

Pozrite si priloženú reportáž Samuela Migaľa:

Je všeobecne známe, že lietadlá sú najzraniteľnejšie počas štartu a v čase pristátia. Malajzijský Boeing trafila raketa nečakane.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy