Polojasno
19°
Bratislava
Dušan
26.5.2022
Ukrajinci majú dôkazy, že lietadlo zostrelili Rusi
Zdielať na

Ukrajinci majú dôkazy, že lietadlo zostrelili Rusi

WASHINGTON / Ukrajina má presvedčivé dôkazy o tom, že raketu proti malajziskému boeingu, odpálila ruská posádka obsluhujúca protiraketový systém Buk. Na tlačovej konferencii v Kyjeve to prehlásil predstaviteľ ukrajinskej kontrarozviedky SBU Vitalij Najda. Moskva žiada ich mená.

"Máme presvedčivé dôkazy, že tento teroristický akt bol spáchanýc s pomocou Ruskej Federácie. Jasne vieme, že posádka tohto systému bola zložená z ruských občanov," uviedol predstaviteľ SBU Vitalij Najda.

SBU podľa neho rovnako určila miesto, odkiaľ bola osudná strela odpálená. Podľa Najdu ide o sektor pri obci Snižne pri ruských hraniciach. Toto miesto ovládajú separatisti a bolo to tu zostrelených niekoľko ukrajinských vojenských lietadiel.

Príkaz vydal veliteľ povstalcov

Príkaz na odpálenie rakety Podľa Najdu vydal veliteľ povstaleckej skupiny Igor Bezler. Jeho meno sa objavuje aj v odposluchoch, ktoré SBU zverejnila v piatok ako dôkaz o podiele ruskej tajnej služby na zostrelení malajziského lietadla.

Bezler je podľa niektorých správ ukrajinských médií podplukovníkom ruskej vojenskej rozviedky GRU a priamym podraideným Igora Girkina-Strelkova, vojenského veliteľa východoukrajinských radikálov. Strelkov, ktorý je plukovníkom GRU sa označuje ako "minister obrany Doneckej ľudovej republiky."

Rusko je podľa predstaviteľov SBU povinné poskytnúť Ukrajine mená členov obsluhy zariadenia, ktorá útok na boeing spáchala. SBU ich chce podľa Najdu vypočuť.

Obama: Budíček pre celý svet

Americký prezident Barack Obama označil štvrtkové zostrelenie malajzijského dopravného lietadla nad Ukrajinou za budíček pre Európu a celý svet. Podľa slov šéfa Bieleho domu je totiž tragédia dôkazom, že kríza na juhovýchode Ukrajiny nie je iba regionálnym konfliktom, ale týka sa všetkých.

Obama preto tvrdí, že ide o jeden z dôsledkov eskalujúceho konfliktu medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými povstalcami. Americký prezident však v tejto súvislosti vylúčil prípadnú vojenskú intervenciu, no pripustil pritvrdenia sankcií voči Rusku, ktoré Američania obviňujú z podpory separatistov. Tí podľa nich nesú priamu zodpovednosť za zostrelenie stroja s takmer 300 ľuďmi na palube smerujúceho z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

Malajzijská vláda v sobotu potvrdila, že do Kyjeva príde minister dopravy, aby zaručil, že sa na analýzu dostanú všetky trosky Boeingu 777. OBSE tvrdí, že jej predstaviteľov tamojší separatisti v piatok nechceli na miesto tragédie štyridsať kilometrov od ruských hraníc pustiť.

Ukrajinské úrady zároveň hovoria o objavení 181 tiel spomedzi 298 ľudí na palube, prevažne Holanďanov. Podľa ukrajinských leteckých záznamov bol boeing v čase zásahu raketou vo výške 10 100 metrov. Spoločnosť však pilotov žiadala o letovú výšku takmer 10 700 metrov.

Neobvyklá trasa

Americká televízia CNN v piatok okrem iného poukázala aj na neobvyklú trasu stroja. Podľa jeho odborníkov sa nad juhovýchodom Ukrajiny v tom čase nachádzala búrka a pilot sa rozhodol pre let nad nepokojnou Doneckou oblasťou. Išlo o severnejšiu trasu ako vedú zvyčajné lety z Európy cez Ukrajinu do Ázie.

Separatisti chcú zničiť dôkazy

Ukrajinská vláda obvinila proruských povstalcov, že sa snažia zničiť dôkazy na mieste pádu malajziskeho lietadla. Vraj chceli odviesť časti tiel obetí.

Tragédia letu MH 17 otriasla celým svetom. Holandsko je na kolenách. Okrem konšpiračných teórií sa vynárajú stále nové a nové príbehy ľudí, ktorí boli na palube alebo let zmeškali.

Súvisiace články

Najčítanejšie