Skoro jasno
20°
Bratislava
Urban
25.5.2022
Prvé konšpirácie o zostrelenom MH17
Zdielať na
Zahraničie

Prvé konšpirácie o zostrelenom MH17

GRABOVO / Urýchlené zasadnutie Bezpečnostnej Rady OSN, silné slová najvýznamnejších svetových politikov, volanie po rýchlom vyšetrení tragédie. Aj to všetko dokazuje, že tí, ktorí spôsobili pád lietadla nemôžu čakať žiadne zľutovanie, či pochopenie.

"Podľa toho, čo viem, bolo lietadlo doslova zmetené z oblohy," povedal americký viceprezident Joe Biden. Menej sa však už ľudia dokážu zhodnúť na tom, kto lietadlo vlastne zostrelil. Ukrajinská vláda nepochybuje o tom, že smrť troch stoviek majú na svedomí proruskí rebeli.

"Žiadame o podporu pre ukrajinskú vládu, aby mohla postaviť pred spravodlivosť všetkých bastardov, ktorí sú zodpovedný za tento medzinárodný zločin," tvrdí ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Odťahovali BUK

Proti separatistom zatiaľ hovorí viacero argumentov. Len minulý mesiac sa rebeli na webe chválili, že ukoristili zariadenie, aké vo štvrtok zrejme zničilo malajzijský Boing. Takisto vyjadrenia na webe krátko po páde lietadla nasvedčujú, že by mohlo ísť o nich.

Ukrajinské ministerstvo vnútra zverejnilo zábery, na ktorých je podľa nich vidno, ako rebeli v piatok ráno urýchlene odtiahli systém BUK do Ruska. Rebeli tieto obvinenia odmietajú a ukazujú prstom na ukrajinské vojská. Od celej tragédie dávajú ruky preč Rusi.

Bezletová zóna

"Chceme zdôrazniť, že vo štvrtok v oblasti nezasahovala ruská protivzdušná obrana. Tieto tvrdenia vieme dokázať," povedal hovorca ruského ministerstva Alexej Komarov.

Krátko po páde lietadla sa vyrojili aj prvé konšpiračné teórie. Podľa jednej z nich napríklad zostrelili lietadlo Ukrajinci preto, aby mohli vyhlásiť bezletovú zónu nad územím pod kontrolou NATO.

Súvisiace články

Najčítanejšie