Polojasno
20°
Bratislava
Oliver
7.7.2022
Zostrelili sme lietadlo, sú tam deti, hlási tajná nahrávka
Zdielať na

Zostrelili sme lietadlo, sú tam deti, hlási tajná nahrávka

KYJEV / Tajná služba z Ukrajiny má dôkaz o tom, že lietadlo malajzijskej leteckej spoločnosti, letiaceho z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, zostrelili separatisti.

Ukrajinská tajná služba SBU tvrdí, že má nahrávky, z ktorých vyplýva, že malajzijský boeing zostrelili proruskí separatisti. Informovala o tom spravodajská stanice BBC. Ukrajinský minister Pavlo Klimkin podľa diepresse.com povedal, že stopa vedie do radov ruskej armády a že to Kyjev doloží dôkazmi.

SBU podľa BBC na svojom kanáli na videoportáli YouTube zverejnila odpočúvané rozhovory separatistov, ktorí hovoria o zostrelení civilného lietadla. Video bolo už z toho kanálu odstránené, iné profily na YouTube ale majú kópie.

Nahrávka rozhovoru

"Kozáci z černuchinského stanoviska zostrelili lietadlo... civilné," hlási v ruštine jeden z telefonujúcich, ktorého telefonujúci oslovuje "major". Na dotaz, či sa v troskách našli zbrane, "major" odpovedá záporne: "Vôbec nič, len civilné veci, lekárske pomôcky, utierky, toaletný papier."

V ďalšej časti nahrávky iný hlas informuje: "Ak ide o to lietadlo zostrelené v oblasti Snižneho-Torezu. Ukázalo sa to byť civilné lietadlo. Dopadlo v oblasti Grabova.... je tam veľa mŕtvych žien a detí."

Igor Bezler: "Práve sme zostrelili lietadlo. Spadlo pri Jenakijeva."
Vasilij Geranin: "Piloti, kde sú piloti?"
IB: "Hľadajú a fotografujú to lietadlo. Dými sa z neho."
VG: "Ako je to dlho?"
IB: "Asi 30 minút."

Druhý rozhovor, ktorý nasledoval asi po trištvrte hodine, sa odohral medzi separatistami identifikovanými ako "Major" a "Greg". Greg by mal byť jeden z najmocnejších proruských separatistov Ivan Girkin, ktorý má prezývku Strelkov. Ten se původně domníval, že sestřelili ukrajinské vojenské letadlo...

Major: "To boli ľudia z Černuchinu, čo zostrelili to lietadlo. Kozáci z tamojšej základne."
Greg: "Áno, major."
M: "Lietadlo sa rozpadlo vo vzduchu. V Petropavlovskej oblasti. 200. Našli sme prvých 200 mŕtvych."
G: Ako to tam vyzerá?"
M: "Stručne povedané, bolo to na 100 percent civilné lietadlo."
G: "Bolo v ňom veľa ľudí?"
M: "Veľmi veľa! Mŕtvoly padali ľuďom na záhrady."
G: Čo to bolo za stroj?"
M:"To ešte neviem. Nebol som na mieste dopadu lietadla. Bol som tam, kam dopadali prvé telá. Sú tu všade sedadlá, mŕtvoly."
G: "Sú tam nejaké zbrane?"
M: "Vôbec nič. Osobné civilné veci, zdravotnícke potreby, utierky, toaletný papier."
G. "Nejaké dokumenty?"
M: "Áno. Jedného indonézskeho študenta. Z univerzity v Thompsonu."
 

V tretej časti rozhovoru hovorí neznámy vojak s vojakom menom Nikolaj Kozistin.

Vojak: "Spadlo to pri Snižne-Torez. Je to ukrajinské dopravné lietadlo, ale je na ňom napísané Malaysia Airlines. Čo to robilo nad Ukrajinou?                                      Nikolaj Kozitsin: "Museli v ňom byť špióni. Prečo do p*dele leteli? Tu je vojna."

Malajzijské lietadlo s 295 pasažiermi na palube sa zrútilo na Ukrajine. Padlo neďaleko hraníc s Ruskom. Boeing mieril z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

Druhá skrinka

Boeing-777 sa zrútil blízko Donecka, ktoré je stále pod paľbou.

Agentúra Interfax píše, že lietadlo zostrelili raketou Buk typu zem-vzduch vo výške približne desať kilometrov.

Stroj začal neočakávane klesať zhruba päťdesiat kilometrov pred vstupom do ruského vzdušného priestoru.

Ukrajinským záchranárom sa v piatok ráno podarilo nájsť druhý záznamník malajzijského lietadla. Tvrdí to agentúra Reuters. Prvej takzvanej čiernej skrinky sa podľa svojich tvrdení zmocnili proruskí povstalci operujúci v nepokojnom území vzdialenom 40 kilometrov od Ruska. Podľa Reuters sa trosky stroja boeing nachádzajú na ploche niekoľkých kilometrov.

Súvisiace články

Najčítanejšie