Skoro jasno
28°
Bratislava
Ľubomíra
9.8.2022
Telá padali z neba ako handry, opisuje tragédiu letu MH17 svedok
Zdielať na

Telá padali z neba ako handry, opisuje tragédiu letu MH17 svedok

GRABOVO / Pole blízko východoukrajinskej obce Grabovo, kam vo štvrtok dopadli trosky lietadla malajzijských aerolínií, pripomína apokalyptickú scénu. V tráve ležia pozostatky boeingu a telá jeho 298 pasažierov, niektoré aj po páde z výšky desiatich kilometrov, takmer nedotknuté.

Mráz behá po chrbte aj pri pohľade na osobné veci cestujúcich, ktoré vyzerajú, ako by niekomu práve vypadli z vrecka - na tráve tu leží detská knha, lístok z parkoviska alebo karty, ktoré mali skrátiť dlhý let do Kuala Lumpuru.

Kusy handier

Mnohým obetiam padajúcim z rozorvaného stroja prúd vzduchu strhlo oblečenie. Na lúke ležala žena v čiernom svetri, so zakrvavenou tvárou a zdvihnutou rukou, ako by niekomu dávala znamenie. Ďalšia cestujúca s polámanými končatinami bola nahá až na čiernu podprsenku. Miestni obyvatelia hovoria, že telá padali z oblohy ako kusy handier, zároveň ale na pšeničnom poli pristáli aj horiace kusy lietadla.

"Bolo to strašné,"
povedal na mieste reportérke amerického denníku The New York Times Sabrine Taverniseovej jeden zo separatistov, ktorí uviedol len svoke krstné meno Sergej. "Boli sme v šoku."

Pripútaní k sedadlám

Krátko po nehode bola málo frekventovaná miestna cesta neďaleko ruských hraníc zatarasená hasičskými autami a sanitkami. Príslušníci separatistických jednotiek novinárov vyzývali, aby sa nebáli robiť fotografie. Záchranári potom postupne až do chvíle, kedy padla tma, označovali miesta, kde ležali mŕtve telá.

Veľa obetí ešte bolo k zvyškom sedadiel pripútaných bezpečnostnými pásmi, u niektorých tiel ležali osobne veci. Mladý muž v modrých šortkách a červených teniskách ležal na zemi s rozhodenými rukami, hneď vedľa bol jeho iPhone. Na tráve sa váľali detské knihy so samolepkami, karty, ale aj toaletné potreby, turistický sprievodca po ostrove Bali alebo takmer nedotknutý bicykel.

Toto video nasnímal jeden z pasažierov krátko pred tragédiou:


Z prvej ruky prežívajú haváriu najmä obyvatelia najbližšej obce, mestečka Grabovo. Štyridsaťročný baník Oleg popísal, že keď po štvrtej hodine dopoludnia započul hlasité zvuky, myslel si, že ide o ďalšie bombardovanie. Z balkónu bytu na piatom poschodí potom sledoval, ako čosi padá z neba - neskôr zistil, že išlo o trup lietadla. Potom zbadal, ako k zemi rýchlo mieri aj veľa menších bodiek - najskôr tiel cestujúcich.

Časť chvosta

Podľa záchranárov dopadli trosky a telá na plochu o rozlohe desiatich až pätnástich kilometrov štvorcových. Zdá sa, že pilot sa nepokúšal o núdzové pristátie, pretože stroj sa s najväčšou pravdepodobnosťou roztrhol už počas letu.

"Dole spadli jednotlivé kusy,"
cituje vo svojej reportáži The New York Times záchranára Alexeja, podľa ktorého už jeho kolegovia napočítali najmenej 60 kusov trosiek. Na fotografiách bola rozoznateľná napríklad časť chvosta s nálepkami malajzijských aerolínií.

Súvisiace články

Najčítanejšie