Oblačno
22°
Bratislava
Dušan
26.5.2022
Putin tvrdí, že robí všetko, čo môže
Zdielať na
Zahraničie

Putin tvrdí, že robí všetko, čo môže

KYJEV / Tímy zahraničných vyšetrovateľov sa v pondelok konečne dostali k telám ľudí, ktorí zahynuli pri páde letu MH 17. Podľa slov ukrajinského premiéra už našli telá najmenej 272 z 298 obetí. Väčšina z nich sa nachádza v chladiarenských boxoch vlaku v meste Torez. Pod stále väčším tlakom sa však ocitá aj Moskva.

Rodiny pozostalých, politici, štátnici. Celý svet upiera oči do Kremľa. Práve ruský prezident Putin má podľa nich v rukách ďalší osud obetí aj vyšetrovania tragédie letu MH 17. Ten tvrdí, že robí, čo môže.

Zatlačia na Kremeľ

"Urobíme všetko preto, aby došlo k ukončeniu bojov a znepriatelené strany začali spolu rokovať," informuje ruský prezident. Rusku hrozia po štvrtkovej tragédii, pri ktorej zahynuli takmer tri stovky nevinných ľudí, ešte tvrdšie sankcie. Západ ho viní z podpory separatistov a verí, že za skazou Boeingu stoja práve oni. Európske politické špičky sú vraj pripravené dôraznejšie zatlačiť na Kremeľ.

"Žiadne ďalšie dodávky zbraní. Žiaden ďalší prílev ruských vojakov. Rešpektovanie územnej celistvosti Ukrajiny. To je to, čo žiadame, inak prídu ďalšie sankcie," povedal britský premiér David Cameron.

Vlak opustil stanicu

Informačná vojna pokračuje ďalej. Ruská armáda v pondelok prišla s tvrdeniami, že Boeing mohli zostreliť Ukrajinci. Medzičasom proruskí separatisti, kontrolujúci miesto nešťastia, pustili holandských vyšetrovateľov k telám obetí, zhromaždeným v chladiarenských boxoch vlaku v Toreze. Asi okolo 18:30 vlak opustil stanicu.

Zatiaľ nie je známe, kam mieri. Po rokovaniach malajzijského premiéra so separatistami by ešte v pondelok mali dostať vyšetrovatelia do rúk čierne skrinky z Boeingu. Miesto tragédie však napriek počiatočným sľubom rebelov nie je dostatočne zabezpečené.

"Ak sa potvrdí, že lietadlo zostrelili separatisti, pripomína to situáciu, keď by miesto trestného činu zabezpečovali jeho páchatelia," dodáva austrálsky premér Tony Abbott.

Prezident Porošenko nariadil armáde ukončiť bojové akcie v 40 kilometrovom okruhu okolo miesta tragédie. Tá dnes plnou silou zaútočila na obe hlavné bašty rebelov - Luhansk aj Doneck. Prvé správy vedenia separatistov hovoria o tuhých bojoch v oboch oblastiach a desiatkach mŕtvych v uliciach miest.

Súvisiace články

Najčítanejšie