Jasno
17°
Bratislava
Václav
28.9.2023
Telá nakladajú do vlaku s mraziacimi boxami, výzvy nepomohli
Zdielať na

Telá nakladajú do vlaku s mraziacimi boxami, výzvy nepomohli

KYJEV / Na Ukrajinu sa postupne zhromažďujú zahraniční experti, ktorí majú riadiť vyšetrovanie príčin katastrofy malajzijského lietadla a pomôcť s identifikáciou mŕtvych. V Kyjeve je už štvorčlenný tím Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo. V pondelok je na Ukrajine očakávaná skupina holandských aj malajzijských expertov.

Očakáva sa aj rozhodnutie o prevoze pozostatkov obetí, ktoré sú uložené v chladiarenských vozoch na nádraží vo východoukrajinskom Toreze. Povstalci predpokladajú, že vlak s pozostatkami odíde do Mariupolu na juh Doneckej oblasti. Podľa tvrdenia vzbúrencov sú vo vlaku uložené tela 192 ľudí.

Zariadenia v Donecku

Experti ICAO sa majú na mieste presvedčiť o osude čiernych skriniek, elektronických zariadení, ktoré obsahujú záznam hlasovej a datovej komunikácie posádky. Povstalci tvrdia, že podobné zariadenia na mieste pádu lietadla našli a odoslali do Donecka.

Rada bezpečnosti OSN bude možno v pondelok hlasovať o rezolúcii navrhnutej Austráliou, ktorá tvrdo odsudzuje zostrelenie malajzijského lietadla a žiada nestranné vyšetrenie incidentu. Rusko k rezolúcii navrhlo dodatky.

Malajzijské lietadlo s 298 pasažiermi na palube sa zrútilo na Ukrajine. Padlo neďaleko hraníc s Ruskom. Boeing mieril z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

Zem-vzduch

Boeing-777 sa zrútil blízko Donecka, ktoré je stále pod paľbou.

Agentúra Interfax píše, že lietadlo zostrelili raketou Buk typu zem-vzduch vo výške približne desať kilometrov. Podobnú máme aj na Slovensku. V minulosti takmer zostrelila lietadlo. 

Slovenská armáda má vo výzbroji podobné protilietadlové systémy s typovým označením KUB:

Holandský denník v nedeľu vyzval vládu, aby vyslala na východ Ukrajiny v prípade potreby vojenské komando k zaisteniu miesta pádu malajzijského lietadla. Denník De Telegraaf napísal, že armáda by mala tiež zabrániť separatistom, aby na mieste pádu zničili vecné dôkazy.

"Nastal čas skutkov,"
tvrdí holandský denník v úvodníku. Na východ Ukrajiny by podľa komentára mali byť vypravené špeciálne jednotky a vojaci NATO.

Našli 251 mŕtvych

Premiér Mark Rutte v reakcii návrh odmietol. Vyhlásil, že nehodlá využiť článok severoatlantickej zmluvy, ktorý umožňuje žiadať členské štáty o kolektívnu obranu.

Záchranári doteraz našli na mieste havárie malajzijského lietadla na východe Ukrajiny 251 mŕtvych tiel a 86 častí tiel. V pondelok o tom informovala vyšetrovacia komisia ukrajinskej vlády. Na miesto už podľa komisie dorazil aj druhý vlak s chladiacimi boxami na odvoz obetí.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy