Skoro jasno
24°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Telá obetí z lietadla smrti sú v chladiacich vagónoch, 102 stále nezvestných
Zdielať na

Telá obetí z lietadla smrti sú v chladiacich vagónoch, 102 stále nezvestných

KYJEV / Záchranári v mieste katastrofy malajziského lietadla, ktoré sa vo štvrtok zrútilo nad východnou Ukrajinou, našli pozostatky 196 tiel z celkových 298 obetí. Podľa agentúry AP proruskí separatisti telá obetí odviezli na neznáme miesto.

"Prišli povstalci, telá naložili na nákladné autá a niekam s nimi odišli," povedal agentúre AP jeden zo záchranárov, ktorí na mieste katastrofy pátrajú po obetiach. On a jeho kolegovia vraj nemali inú možnosť než povstalcom pozostatky vydať. "Oni sú ozbrojení, my nie," podotkol.

Hľadajú časti tiel

Podľa spravodaja AP dnes už na mieste nešťastia neležia žiadne ľudské telá a záchranári hľadajú len ich časti. Zástupcovia ukrajinských úradov ani účastníci záchrannej akcie nie sú schopní povedať, čo sa stalo s pozostatkami 102 obetí, ktoré sa nepodarilo vypátrať.

OBSE: telá sú v chladiacich vagónoch

Podľa pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sú telá uložené v chladiacich vagónoch v meste nedaleko pádu lietadla. Nie je ale jasné, kto k nim má prístup. 

Zamestnanci železnice, na ktorých sa odvoláva agentúra Reuters, uviedli, že pozostatky obetí boli v noci naložené do chladiacich vagónov na stanici v meste Torez, neďaleko katastrofy.

V oblasti katastrofy pracuje zhruba 380 záchranárov, medzi nimi aj potápači, nachádza aj vodná nádrž.

Lietadlo malajziských aerolínií zasiahla raketa zem-vzduch, ktorú podľa Kyjeva vystrelili separatisti podporovaní a vyzbrojení Ruskom.

Británia vyzýva Putina

Britský minister obrany Michael Fallon odkázal ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi, aby "sa pratal z východnej Ukrajiny" a obvinil Rusko zo sponzorovania terorizmu. "Putin si musí byť istý, že Západ bude jednať," varoval Fallon.

Súvisiace články

Najčítanejšie