Za násilie na Ukrajine zodpovedá Porošenko, útočí Putin

Za násilie na Ukrajine zodpovedá Porošenko, útočí Putin Zdroj: SITA
MOSKVA / Ruský prezident Vladimir Putin v prejave pred ruskými diplomatmi ostro zaútočil na Kyjev. Obvinil ho z neodôvodneného vydieranie Ruska pre ceny zemného plynu. Ukrajinu prirovnal k Iraku, Líbyi a Sýrii. Putin chce aj naďalej chrániť práva Rusov v zahraničí a to všetkými dostupnými prostriedkami.

"Chcem, aby všetci pochopili, že naša krajina bude aj naďalej energicky chrániť práva Rusov, našich krajanov v cudzine. Využijeme na to všetky prostriedky, od politických a ekonomických až po humanitárne operácie. S nimi počíta i medzinárodné právo, až po právo na sebaobranu," povedal Putin.

Kremeľ varoval

Momentálne dianie na Ukrajine predstavuje vyvrcholenie negatívnej situácie, ktorá sa roky kumulovala. "Varovali sme pred tým. Bohužiaľ sa naše predpovede slnili," dodal.

Vyjadril sa aj na adresu ukrajinského prezidenta. "Prezident Porošenko prijal rozhodnutie a obnovil bojovú činnosť. My, mám na mysli seba a svojich kolegov v Európe, sme ho nepresvedčili, že vojna nie je cesta k trvalému a udržateľnému mieru. Porošenko preberá za vojenské akcie plnú zodpovednosť. Nielen vojenskú, aj ale politickú," konštatoval Putin pre ITAR-TASS.

Vzájomný rešpekt

Západ by podľa šéfa Kremľa mal prestať vnucovať ostatným štátom svoju ideológiu. "Dúfam, že pragmatizmus nakoniec zvíťazí a Západ sa zbaví ambícií a snáh vybudovať svetové kasárne, v ktorých by platili jednotné pravidlá správania sa a života v spoločnosti," povedal.

"Svetový rozvoj nemôže byť jednotný. Mali by sme preto uprednostniť dialóg a spoločnú reč nielen s partnermi, ale aj s tými, ktorí partneri nie sú. Je nutné rozvíjať spoluprácu medzi rôznymi štátmi, preto dúfam, že Západ začne budovať vzťahy na základe rovnoprávnosti a vzájomného rešpektovania záujmov," dodal.

Zdroj: noviny.sk, ČTK, ITAR-TASS

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:35 Bez servítky
09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
09:30 Poklady z blšáku II.
10:00 Nová záhrada
10:55 Nezvyčajné domovy
09:45 Panelák IX.
11:05 Nákupné maniačky
12:30 Záchranári
09:45 Chrumka a Čipsík I.
10:00 Bob a Bobek králiky z klobúka
10:05 Bob a Bobek králiky z klobúka
08:45 Jak změřit svět
10:55 Je prostě báječná
12:40 Kursk