Ukrajina hlási prvé úspechy v boji so separatistami

Ukrajina hlási prvé úspechy v boji so separatistami

KYJEV / Ukrajinské vládne sily obnovili od utorňajšieho rána bojové operácie proti proruským rebelom. V bojoch so separatistami hlásila prvé úspechy. Prezident Petro Porošenko pogratuloval vojakom a ohlásil prvé víťazstvo v protiteroristickej operácii.

"Ozbrojené sily zasadzujú údery základniam a oporným bodom teroristov," povedal na stretnutí snemovne Olexandr Turčynov.

Z pondelka na utorok oznámil Petro Porošenko, že nepredĺžil jednostranné prímerie. Podľa neho ho separatisti viac ako stokrát porušili. Dodal, že armáda zaútočí a ukrajinské územie získa späť.

"Zaútočíme a našu krajinu oslobodíme. Rozhodnutie nepokračovať v prímerí je našou odpoveďou na teroristov, ozbrojencov a banditov," uviedol.

Koniec prímeria

"V posledných desiatich dňoch sme Donbasu, Ukrajine i celému svetu ukázali, že tento konflikt chceme riešiť pokojne," povedal prezident. Dodal, že povstalci svojimi "bezohľadnýnmi činmi zmarili jedinečnú príležitosť zrealizovať mierový plán".

"Po konzultáciách o situácii som sa ako vrchný veliteľ ozbrojených síl rozhodol, že vláda nebude v jednostrannom prímerí pokračovať," vysvetlil Porošenko.

Bojuje sa

Ukrajinské noviny Pravda potvrdili, že k leteckému a delostreleckému útoku skutočne došlo. Hovorca armádnej operácie Oleksij Dmytraškovskyj uviedol, že bojové operácie začali ešte v noci. Armáda rokuje s "veľkou skupinou" rebelov o ich kapitulácii.Vládne sily počas uplynulých 24 hodín prišli o jednu osobu a sedemnásť je zranených.

Koniec prímeria potvrdili i rebeli. Bojuje sa aj pri letisku v Donecku, v meste je zatiaľ pokoj. Povstalci z neuznanej "Luhanskej ľudovej repubuliky" prehlásili, že o zložení zbraní budú rokovať len vtedy, ak sa ukrajinské vojská stiahnu.

Paľba, míny, tanky

V Doneckej oblasti nasadili tanky. Pri ostreľovaní Kramatorska zahynuli štyria cestujúci v mikrobuse a ďalších päť osôb zranili. Rebeli v meste Snižne tvrdia, že ťažkým guľometom zostrelili jedno z ukrajinských lietadiel.

Boje vypukli i v susednej Luhanskej oblasti, neďaleko ruskej hranice. Šesť ukrajinských pohraničníkov zranili po tom, čo obrnený transportér narazil na mínu.

Zdroj: noviny.sk, ČTK, ITAR-TASS, TV JOJ - Martin Mózer

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:30 Kung Fu Panda
09:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
12:10 Shrek
08:10 Miláčikovo
08:45 Nová záhrada
09:45 Nové bývanie
06:50 Utekajme, už ide!
09:00 Samé šťastie
11:25 Denník slabocha
08:30 Petronela Jabĺčková
08:45 Barbapapa na ceste okolo sveta
08:50 Rapotáčik 3
07:05 Černobyl
09:15 Proxima
11:15 Krokodýl Dundee rytířem