Nový europarlament si zvolil predsedu, vyhral Schulz

Nový europarlament si zvolil predsedu, vyhral Schulz

ŠTRASBURG / Predsedom Európskeho parlamentu sa opäť stal nemecký sociálny demokrat Martin Schulz. Už v prvom kole tajnej voľby dostal 409 hlasov.

Európsky parlament v utorok 1. júla otvoril svoju prvú schôdzu v zložení po májových voľbách. Nosnou úlohou 751 europoslancov bola voľba nového predsedu. Vyhral Martin Schulz.

Proti nemeckému sociálnemu demokratovi stáli traja protikandidáti. Jedným bol Pablo Inglesias zo Španielska, druhou Rakušanka Ulrike Lunacek a trojicu uzatváral Sajjad Karin z Veľkej Británie. 

Predseda Európskeho parlamentu sa volí na 2,5 roka. Voľba je tajná. Poslanci na papierový hlasovací lístok označia svojho kandidáta. Aby bol kandidát zvolený, musí získať absolútnu väčšinu platných hlasov, teda päťdesiat percent a jeden hlas naviac.

Ďalšie voľby

V najbližších dňoch prebehne voľba aj štrnástich podpredsedov a piatich kvestorov, ktorí zodpovedajú za organizačné záležitosti zákonodarného zboru.

Piati poslanci Národnej rady Slovenskej republiky prídu o mandáty v slovenskom parlamente. Poslanci Ivan Štefanec, Branislav Škripek, Richard Sulík, Jana Žitňanská a József Nagy sa presunú do Európskeho parlamentu.

Stratení v parlamente

Slovenskí europoslanci sa v útrobách európskeho parlamentu v Štrasburgu cítili v prvý deň stratení. Jana Žitňanská to dokonca prirovnala k
Harrymu Potterovi, naopak Richard sulík pomerne rýchlo našiel toalety. Keď sa noví zorientovali, spolu so starými zvolili nového predsedu  europarlamentu.

Ako vyzeral prvý deň slovenských europoslancov si môžete pozrieť v priloženej reportáži:

Zdroj: noviny.sk, ČTK, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:00 Naši
16:45 Naši
17:25 Noviny
16:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:25 Kosti IV.
18:25 Kosti IV.
15:55 Stratené duše II.
17:00 Záchranári
17:50 Súdna sieň
16:35 Macko Uško
16:45 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
17:00 Rybičky Flip a Flap
16:15 Královská noc
18:05 Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
20:15 Kuře s ušima