Skoro jasno
26°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Ficov SMER zvíťazil, no výrazne stratil. Oficiálne výsledky volieb TU
Zdielať na

Ficov SMER zvíťazil, no výrazne stratil. Oficiálne výsledky volieb TU

Zdroj: ISIFA

BRATISLAVA / Víťazstvo pravice. Tak sa dajú podľa politológa Grigorija Mesežnikova charakterizovať výsledky volieb do Európskeho parlamentu na Slovensku. Problémom je veľmi slabá účasť voličov. Tých prišlo len 13,05 percenta, čo je jedným z najhorších výsledkov v Európe. Pozrite si oficiálne výsledky volieb tak, ako ich v nedeľu krátko pred polnocou potvrdila Ústredná volebná komisia. Mandáty europoslancov si rozdelilo osem strán.

Socialisti podľa analytika na Slovensku nedopadli dobre. Smer neobhájil výsledky spred piatich rokov, hoci jeho kandidátku viedol eurokomisár Maroš Šefčovič.

Stagnácia Smeru

"Je vidieť stagnáciu Smeru, evidentne už neposilňuje. Rovnako sa potvrdila fragmentácia stredopravých strán. Ak by takto dopadli celoštátne parlamentné voľby, bolo by to pre Smer nočnou morou,“ povedal Mesežnikov. Zároveň pripomína, že nízka volebná účasť, zrejme iba okolo 13 percent, skresľuje silu sympatií voličov voči jednotlivým stranám.

Za nezáujmom občanov o eurovoľby môžu podľa Mesežnikova stáť kritické vyjadrenia voči únii, ktoré prezentovali viacerí kandidáti. To mohlo poškodiť strany, ktoré sa k EÚ stavajú pozitívnejšie. Prezident Inštitútu pre verejné otázky pripomína, že voliči sa ťažšie motivujú k účasti na voľbách, ak prevládajú kritické hlasy voči únii.

Únava voliča

Rovnako podľa neho môže ísť o „únavu“ voliča, keďže pred dvoma mesiacmi Slovensko absolvovalo dve kolá prezidentských volieb. Za dobrú správu Mesežnikov považuje, že na Slovensku neuspela žiadna z extrémistických strán. Čím menej extrémistov v eurovoľbách uspeje, tým to bude pre celú Európu lepšie, uviedol.

Výsledky eurovolieb podľa politického analytika Jána Baránka pri 13 percentnej účasti voličov nemajú pre celoštátnu domácu politickú scénu žiadnu relevanciu. "Aktivovalo sa okolie kandidátov, stačil nízky počet hlasov, aby bol kandidát zvolený,“ povedal Baránek.

Extrémistická strana

Za úspech považuje výsledky pre SaS a NOVA, ktoré by mali mať po jednom europoslancovi. Aj tie však ukazujú, že išlo o voľby jednotlivcov - Richardovi Sulíkovi pomohol dôraz na eurorealizmus, Jane Žitňanskej zasa podpora Ivety Radičovej.

Pre tieto strany by sa však víťazstvo týchto ľudí mohlo niesť v znamení Pyrrhovho víťazstva. Ak odídu do europarlamentu, stratia sa zo slovenského verejného života. Za prekvapujúce Baránek považuje, že vzhľadom na nízku volebnú účasť neuspela žiadna z extrémistických strán.

Úspech v štvordňovom volebnom maratóne do Európskeho parlamentu predovšetkým v starých úniových krajinách zaznamenali nacionalisti, ktorí zvíťazili napríklad vo Francúzsku či Dánsku. Ako dopadli voľby v Európe, si môžete pozrieť TU.

StranaZisk v %
Smer - sociálna demokracia24,09
Kresťanskodemokratické hnutie13,21
Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana7,75
OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti7,46
NOVA, Konzervatívni demokrati, Občianska konzervatívna strana6,83
Sloboda a Solidarita6,66
Strana maďarskej komunity - Magyar Közösség Pártja6,53
MOST - HÍD5,83
Strana TIP3,69
Slovenská národná strana3,61
Ľudová strana Naše Slovensko1,73
Právo a Spravodlivosť1,66
Komunistická strana Slovenska1,51
Strana demokratického Slovenska1,49
Národ a Spravodlivosť - naša strana 1,38
Magnificat Slovakia1,18
Európska demokratická strana0,66
Kresťanská SLOVENSKÁ NÁRODNÁ STRANA0,64
Strana moderného Slovenska0,50
ÚSVIT0,49
7 STATOČNÝCH REGIONÁLNA STRANA SLOVENSKA0,48
Slovenská ľudová strana0,46
Strana zelených0,46
PRIAMA DEMOKRACIA, Kresťanská ľudová strana0,42
VZDOR - strana práce0,31
Strana občianskej ľavice0,23
DEMOKRATICKÁ OBČIANSKA STRANA 0,22
Maďarská kresťanskodemokratická aliancia - Magyar Kereszténydemokrata Szövetség0,20
NOVÝ PARLAMENT0,16

Zdroj: Štatistický úrad SR

Počet mandátov

Strana Mandáty
Smer-SD4
KDH2
SDKÚ-DS2
OĽaNO1
NOVA1
Most-Híd1
SaS1
SMK1

Zdroj: Štatistický úrad SR

Súvisiace články

Najčítanejšie správy