Do Bruselu sa dostali neštandardní ľudia, tvrdí Vladimír Maňka

Do Bruselu sa dostali neštandardní ľudia, tvrdí Vladimír Maňka

SLOVENSKO / Približne 4,4 milióna voličov nevyužilo svoju šancu. Aj tak by sa dali interpretovať slová opätovne zvoleného poslanca Európskeho parlamentu Vladimíra Maňku zo SMER-SD. Účasť na Slovensku totiž výrazne podliezla európsky priemer. A to takmer štvornásobne.

Smer-SD je sklamaný

Slovenská volebná účasť na eurovoľbách bude podľa podpredsedu Smeru-SD Vladimíra Maňku zrejme najnižšia v celej Európskej únii. Podľa neho to nie je  dobrá vizitka. "Výsledky sú pri nízkej účasti zdeformované. Neodrážajú stav, ktorý by bol pri vyššej účasti. Treba sa zamyslieť, čo urobiť pre vyššiu účasť, pretože nízka účasť je výsledkom všetkých. Politikov i médií," zdôraznil Maňka. Zároveň poďakoval všetkým voličom, ktorí dali hlasy Smeru-SD a aj jeho zakrúžkovali.

Maňku mrzí, že sa do Bruselu dostali ľudia z neštandardných politických strán, ktorí budú v Európskom parlamente pôsobiť ako nezávislí. Takí podľa neho nenavrhujú konštruktívne riešenia pre Európu ani pre Slovensko. "Poslanci zo štandardných strán pracovali vždy na zlepšení života občanov. Tí, čo nebudú mať takúto agendu, budú kričať, ako je všetko zlé," konštatoval.

Smer-SD by mali podľa neoficiálnych výsledkov zastupovať štyria europoslanci. Doteraz mal piatich.

Slováci volili do Európskeho parlamentu, pozrite si reportáž:

KDH obhájilo pozície

Kresťanskodemokratické hnutie by malo mať na základe výsledkov paralelného sčítavania hlasov v sobotňajších voľbách do Európskeho parlamentu opäť dvoch poslancov, ako je to aj v súčasnom funkčnom období.

V Bruseli by mali naďalej pôsobiť Anna Záborská a Miroslav Mikolášik. "Som rád, že Kresťanskodemokratické hnutie obhájilo svoje pozície v Európskom parlamente zvolením dvoch skúsených poslancov, ktorí budú reprezentovať KDH," uviedol poslanec parlamentu za KDH Pavol Abrhan.

Slováci v Británii svojich voliť nemohli, pozrite si reportáž:

NOVA má jeden mandát

Zvolenie do Európskeho parlamentu považuje aj Jana Žitňanská za úspech NOVA a celej trojkoalície NOVA, OKS a KDS. Mnohí slovenskí europoslanci sú podľa nej veľmi kvalitní. Dobrým signálom pre Slovensko je, že sa do Bruselu nedostali extrémistické strany.

Žitňanská akceptuje rozhodnutie voličov, ktorí ju preferenčnými hlasmi predradili pred lídra kandidátky Jozefa Kollára. "Určite podpora od Ivety Radičovej mohla povzbudiť mnohých voličov. Ešte raz jej preto ďakujem," povedala Žitňanská.

Výsledky podľa paralelného spočítavania hlasov, ktoré robili viaceré strany, dopadli pre trojkoalíciu podľa Kollára veľmi pozitívne. Z pohľadu parlamentných volieb v roku 2016 je to podľa neho nádejný výsledok.

Negatívne ho však prekvapila účasť. Kollár si myslí, že vplyv na to, že Žitňanská sa "prekrúžkovala" pred neho mohla mať aj skladba trojkoalície, keďže každý volič mal dva preferenčné hlasy. "Blahoželám Jane Žitňanskej," dodal.

SMK sa teší z výsledku

Ak aj oficiálne výsledky potvrdia, že SMK získala v eurovoľbách viac percent ako Most-Híd, líder kandidátky SMK Pál Csáky to s úctou vezme na vedomie. Je mu však trošku ľúto, že kampaň v maďarskom jazyku bola dosť špinavá. "Objavili sa anonymné letáky, ktoré chceli osočiť moju osobu. Vážim si, že naši voliči sa nenechali ovplyvniť týmto negatívnym javom," povedal.

Zisk jedného kresla v Európskom parlamente je podľa Csákyho potešujúca správa pre celé SMK. "Je v tom veľa práce. SMK bola nútená reorganizovať štruktúry. Prešiel som za tri týždne skoro 10 000 kilometrov a od začiatku tohto roka 32 000 km. Snažili sme sa stretnúť s maximálnym počtom ľudí. Zdá sa, že taktika bola úspešná," povedal Csáky s tým, že ďakuje všetkým, ktorí SMK v úsilí pomohli.

Z výsledkov paralelného sčítania výsledkov volieb do Európskeho parlamentu vyplýva, že Pál Csáky by mal byť europoslancom za SMK. Jedného europoslanca by mal mať aj Most-Híd.

Pre voľby sa minú tony papiera, pozrite si reportáž:

SDKÚ-DS späť na scéne

Výsledok pre SDKÚ-DS v eurovoľbách podľa predsedu strany Pavla Freša potvrdzuje rastúci trend dôvery od nástupu nového vedenia SDKÚ-DS. Ako povedal, je to dôvera v predstaviteľov SDKÚ-DS, ktorí sa riadia zdravým rozumom a majú skúsenosti z Bruselu. 

"Zároveň citeľný ústup ľavice na Slovensku," zdôraznil s tým, že eurovoľby podporili brejk po prezidentských voľbách. "Je to ďalšia porážka Smeru-SD, ale aj šanca pre pravicu na vytvorenie alternatívy," vyhlásil. SDKÚ-DS podľa výsledkov paralelného sčítania hlasov získala v Bruseli dva mandáty.

Podľa týchto výsledkov Eduard Kukan prekrúžkoval Ivana Štefanca, ale v Európskom parlamente budú obaja. "Neoficiálne výsledky ma potešili. Bolo to príjemné prekvapenie. Je to zadosťučinenie za prácu, ktorú som robil. Je to záväzok," povedal Kukan. Voličom chce dokázať, že dôveru si veľmi váži.

Štefanec poďakoval voličom za účasť vo voľbách a dôveru, ktorá ho zaväzuje. "Tak ako doteraz chcem aktívne pracovať v európskej politike. Teší ma, že mi ľudia dali dôveru pracovať na európskej úrovni," povedal. Štefanec teraz musí trénovať na dlhú cyklistickú trať, lebo pôjde do Bruselu na prvé zasadanie Európskeho parlamentu na bicykli. "Ja plním sľuby," uviedol. Kukanovi, ktorý ho prekrúžkoval, gratuluje a teší sa na spoluprácu.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 Policajti v akcii
06:25 Prvé oddelenie
06:40 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:45 Vánoční okouzlení
08:20 Já, kocour
10:05 Slunce, seno, erotika