Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Edmund
1.12.2023
Začali sa voľby do europarlamentu. Slovensko bude hlasovať v sobotu
Zdielať na

Začali sa voľby do europarlamentu. Slovensko bude hlasovať v sobotu

AMSTERDAM/LONDÝN / Hlasovaním v Holandsku a Británii sa vo štvrtok začali v poradí ôsme voľby do Európskeho parlamentu, ktorý bude mať po novom 751 členov z 28 krajín. O zložení jediného priamo voleného orgánu viac ako polmiliardovej Európskej únie rozhodnú obyvatelia jednotlivých krajín postupne od štvrtka do nedele.

Nízka predpokladaná účasť

Po Holanďanoch a Britoch budú v piatok k volebným urnám prichádzať Íri a Česi. V sobotu sa pripojí Slovensko, Lotyšsko a Malta. Až v nedeľu to bude zvyšných 21 krajín.

Výsledky budú známe po zatvorení všetkých volebných miestností, teda v nedeľu po 22. hodine. Ako prvé by mali byť známe výsledky z Británie, Holandska, Írska či Slovenska. Ďalšie budú zverejňovať okamžite po ich spočítaní.

Voľby do europarlamentu rozhodnú o novom zložení pléna, ktorého členovia sa zaraďujú do frakcií. Očakáva sa nízka účasť a nárast počtu zástupcov euroskeptických a radikálnych hnutí, predovšetkým v západoeurópskych krajinách nespokojných so súčasným fungovaním bloku.

Slováci v Británii svojich voliť nemôžu, pozrite si reportáž:

Nezodpovedné Slovensko

K volebným urnám sa podľa prieskumov chystá iba niečo viac ako 35 percent voličov. Európania však dlhodobo prejavujú iba malý záujem o voľby do zákonodarného zboru Európskej únie.

V posledných voľbách v roku 2009 prišlo europoslancov voliť iba 43 percent voličov, najmenej v Litve a na Slovensku. Zaostávajú najmä krajiny prijaté do bloku v roku 2004.

Najväčšou frakciou by mala zostať Európska ľudová strana s približne 210 kreslami v upravenom 751-člennom pléne. V tesnom závese je socialistická frakcia. Štvrtinu kresiel by mali však získať euroskeptické strany. Tie by mohli získať silnú podporu najmä v Británii, Francúzsku, Holandsku, Dánsku či Rakúsku.

Voľby už v sobotu

Rozhodovať o 13 poslancoch Európskeho parlamentu môže na Slovensku, v sobotu 24. mája, približne 4,4 milióna voličov. Koho budú Slováci podľa prieskumu agentúry Focus voliť, si môžete pozrieť TU.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy