Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Pre väčšinu Slovákov EÚ znamená euro a slobodu cestovať
Zdielať na

Pre väčšinu Slovákov EÚ znamená euro a slobodu cestovať

Zdroj: ISIFA

BRATISLAVA / Európska únia pre väčšinu Slovákov znamená euro a slobodu cestovať, študovať a pracovať kdekoľvek v únii. S EÚ si to stotožňuje 53 percent občanov.

Slováci sa najviac zaujímajú o prácu vonku

"Pre 22 percent občanov EÚ znamená silnejšie slovo vo svete a pre 18 percent slovenských občanov únia znamená mier," uvádza sa v tlačovej správe Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku, ktorú vydali pri príležitosti 10. výročia vstupu Slovenska do EÚ.

Z prieskumov EK tiež vyplýva, že Slováci sa z práv, ktoré im vyplývajú z občianstva Európskej únie, najviac zaujímajú o prácu v inej krajine EÚ (49 percent) a o život v inej krajine EÚ (46 percent).

Členstvo vnímame pozitívne

Na treťom mieste je získanie lekárskej pomoci v inej krajine EÚ (38 percent). Slováci ako jeden z dvoch najpozitívnejších výsledkov európskej integrácie označili voľný pohyb ľudí, tovaru a služieb v EÚ (75 percent).  Na druhé miesto Slováci zaradili euro (47 percent), na tretie miesto sa dostal mier medzi členskými štátmi EÚ (40 percent).

Väčšina Slovákov vníma členstvo Slovenska v EÚ pozitívne. Takmer dve tretiny populácie Slovenska (66,3 percent) si myslí, že vstup Slovenska do Európskej únie bolo správne rozhodnutie. Slováci sú v rámci EÚ tradične nadpriemerne proeurópski, 66 percent Slovákov sa cíti byť občanom EÚ.

Vytvorenie spoločnej politiky

Výrazná väčšina občanov Slovenskej republiky (78 percent) súhlasí s existenciou Európskej hospodárskej a menovej únie s jednotnou menou – eurom. Na Slovensku má výraznú podporu aj vytvorenie spoločnej zahraničnej politiky 28 členských štátov EÚ (76 percent) a spoločnej obrannej a bezpečnostnej politiky členských štátov EÚ (85 percent).

Slovensko sa členom EÚ stalo 1. mája 2004. Jej súčasťou sa vtedy stali aj Cyprus, Česko, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Poľsko a Slovinsko.

Súvisiace články

Najčítanejšie