Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Ukrajina podpísala kľúčovú dohodu s EÚ, Rusi hrozia následkami
Zdielať na

Ukrajina podpísala kľúčovú dohodu s EÚ, Rusi hrozia následkami

BRUSEL / Predstavitelia Európskej únie v piatok na summite v Bruseli podpísali ekonomickú časť asociačnej dohody s Ukrajinou. Moskva varuje, že podpis dohody medzi Bruselom a Kyjevom bude mať vážne následky. Správu priniesla americká CNN.

"Nie sú to hocijaké zmluvy, ale míľniky v histórii našich vzťahov a pre Európu ako celok," vyhlásil prezident Európskej únie Herman Van Rompuy predtým, než ukrajinský prezident Petro Porošenko, gruzínsky premiér Garibašvili a jeho moldavský kolega Iurie Leanca dokumenty podpísali.

Hlavná pozornosť sa sústredila na podpis ekonomickej časti asociačnej dohody s Ukrajinou, pretože asociačná zmluva s EÚ stála na počiatku hlbokej politickej krízy v krajine, píše americká CNN.

Bolestivé reformy

"Aký úžasný deň," povedal pred podpisom Porošenko a dodal, že ide o možno najdôležitejší deň v histórii celej Ukrajiny po vyhlásení nezávislosti.

Politické špičky sa zišli v Bruseli:

"Ukrajina v uplynulých mesiacoch zaplatila najvyššiu možnú cenu za to, aby sa jej európsky sen stal skutočnosťou." Porošenko zopakoval, že jeho krajina vstúpi do únie, keď bude pripravená. Zároveň sľúbil, že je odhodlaný realizovať bolestivé reformy.

Spoľahlivý dodávateľ

Ruský prezident Vladimir Putin v reakcii na podpis dohody uviedol, že pokusy vnútiť Kyjevu umelú voľbu medzi Ruskom a Európou priviedli ukrajinskú spoločnosť z rozkolu.

Zároveň povedal, že Rusko vždy bolo je a zostane spoľahlivým dodávateľom energetických surovín európskym zákazníkom.

SITA

Rusko varovalo pred následkami asociačnej dohody. Podľa miestopredsedu hospodárskeho výboru ruskej Štátnej dumy Michaila Jemeljanova nebude ruský trh po pridružení Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska k EÚ dostatočne chránený.

Predseda zahraničného výboru Alexej Puškov dodal, že Ukrajina kvôli tomu môže zaznamenať straty vo výške až 40 miliárd dolárov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy