Marína
8.12.2022
Radičová sa bude venovať politike vlastným spôsobom
Zdielať na
Zahraničie

Radičová sa bude venovať politike vlastným spôsobom

Zdroj: SITA

BRATISLAVA / Expremiérka Iveta Radičová mieri na pracovný pobyt do zahraničia. Dostala ponuku od Wiesenthalovho inštitútu v Berlíne, ktorý má špeciálny program pre bývalých členov vlád.

Pracovný pobyt má trvať jeden rok a nastúpiť má v januári 2015. Radičová tvrdí, že sa ide venovať politike, ale jej vlastným spôsobom. "Chcem hľadať riešenia. Som zástanca politiky hľadania riešení," vyhlásila s tým, že svoje skúsenosti chce využiť na hľadanie otázok, na ktoré dnes nemáme jasné odpovede.

"Chcem vážne vstúpiť do diskusie, či prežije EÚ v súčasnej podobe a chcem poznať stanoviská aktérov zmien," zdôraznila.

Rozhovory a analýzy

Témou Radičovej vedeckej práce bude Európska únia v strednodobom a dlhodobom horizonte. Okrem teórie chce založiť prácu na hĺbkových rozhovoroch s vybranými premiérmi krajín EÚ.

Zároveň bude robiť rozhovory aj s najsilnejšími opozičnými zoskupeniami v týchto krajinách. "Rozhovory doplním o analýzu rozhodnutí EÚ a národných politík v konfrontácii so stanoviskami Medzinárodného menového fondu, Svetovej banky, Európskej komisie a Eurostatu," konštatovala.

Podľa nej ide o výsostne politickú tému. "Môj pohľad bude pohľadom, ktorý nebude obmedzený národnými politikami," povedala.

Problémové štáty

Kľúčom pre výber krajín, z ktorých osloví premiérov a lídrov opozície, je podľa Radičovej typológia a vplyv na rozhodovanie EÚ. Rozhovory bude robiť s politikmi z krajín, ktoré majú alebo mali veľké problémy ako Grécko, Cyprus, Portugalsko či Taliansko.

Radičová má záujem aj o krajiny, ktoré sú rozhodujúce v EÚ ako Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia. Z mladých demokracií si vybrala Estónsko, ktoré nikdy nemalo problémy s dodržiavaním Maastrichtských kritérií. Porovnanie spraví i medzi krajinami z eurozóny a medzi tými, ktoré v eurozóne nie sú.

Expremiérka v roku 2013 pôsobila jeden trimester v Oxforde na univerzite. Radičová pôsobila v medzinárodnom tíme, ktorý sa venoval analýze vzťahu politiky a médií a tiež politiky a demokracie.

Súvisiace články

Najčítanejšie