Veterán (93) si zopakoval zoskok z lietadla

Veterán (93) si zopakoval zoskok z lietadla

ROUEN / Veteráni z druhej svetovej vojny si po sedemdesiatich rokoch zopakovali svoj zoskok z lietadiel na pláži v Normandii. Vzhľadom na ich vysoký vek na nich dohliadali inštruktori. Najstarším odvážlivcom bol deväťdesiatriročný Jim Martin. Správu priniesla americká CNN.

Najstaršiemu veteránovi spomedzi parašutistov Jimovi Martinovi sa zoskok mimoriadne páčil. "Nikto na mňa nestrieľal. Bolo to omnoho lepšie ako pred sedemdesiatimi rokmi, porovnal spomienkovú akciu so skutočnou drámou." Martin slúžil v 101. výsadkovej divízii Spojených štátov.

Povolenie zoskočiť dostal Martin od armádneho generála, podľa ktorého je fyzicky aj psychicky v poriadku. "Môžete sa opýtať mojich priateľov, či tomu veria. Niektorí si myslia, že som blázon," vtipkoval Martin.

Obdiv princa

Odvážlivec nepociťoval žiaden strach. "Chceli, aby som zoskočil v tandeme. Báli sa, že sa zraním. Povedal som im, nebojte sa. Ak sa niečo stane, čo sa zmení? Žil som 93 rokov, mal som pekný život," zdôveril sa.

Pozrite si zoskok najstaršieho veterána:

Skok si zopakoval aj Jock Hutton, ktorý mal v roku 1944 iba devätnásť rokov. Podľa CNN ani on nemal strach. "Keď som vystrčil hlavu z dverí lietadla a pocítil som náraz do chrbta a bol som preč," popísal svoj zoskok osemdesiatdeväťročný Škót. Na zemi ho privítal britský princ Charles.

Zdroj: SITA

Nie je hrdina

Niekdajší výsadkár si v dobrom zaspomínal na amerických vojakov. "Ľudia za vami prídu, plačú a hovoria: Bol som vtedy ešte malý chlapec a pamätám si, čo sa stalo, keď nám dali Američania slobodu," povedal.

Zdôraznil, že sa necíti byť žiadnym hrdinom. "Keď sa prihlásite do armády, vycvičia vás a dávajú plat, môžete byť statočný, ale nie ste hrdina," dodal.

Zdroj: noviny.sk, CNN

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:30 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:10 Prvé oddelenie
05:30 Policajti v akcii
06:15 Nákupné maniačky
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Maxipes Fík
05:50 Dívka z divočiny
07:30 Americká Miss India
09:15 Na nože