Jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Rebeli útočia na základňu pohraničníkov v Luhansku
Zdielať na

Rebeli útočia na základňu pohraničníkov v Luhansku

LUHANSK / Stovky proruských povstalcov napadli nad ránom tábor ukrajinských pohraničníkov v Luhanskej oblasti. Útoky sa darí odrážať, medzi vojakmi je ale niekoľko zranených. Pod paľbou sa v noci na pondelok ocitlo aj kontrolné stanovisko vládnych jednotiek v Slavjansku.

Päťsto útočníkov

Prvý útok s použitím automatických zbraní odštartoval okolo štvrtej hodine ráno. Trval štyridsať minút. Útoky sa podarilo odraziť. Separatisti sú vyzbrojení ťažkými guľometmi.

Armádne posily zatiaľ nedorazili. Vyslaná stíhačka nemohla zasiahnuť. V okolí sa pohybujú civilisti. Podľa miestnych médií vzrástol počet útočníkov na 500. Medzi pohraničníkmi je najmenej sedem zranených. Straty povstalcov nie sú známe.

Na vlastnej koži zažil Ukrajinu aj redaktor Veľkých Novín Martin Krpač:

Útok na letisko

Pod paľbou sa v noci na pondelok ocitlo aj kontrolné stanovisko jednotiek v Slavjansku v Doneckej oblasti. Toto mesto sa javí ako hlavná bašta separatistov. Naopak, podľa povstalcov pri nedeľnom ostreľovaní mesta z mínometov, diel a vrtuľníkov, utrpelo zranenia päť civilistov.

Vzbúrenci sa zmocnili medzinárodného letiska v Donecku:

Boje medzi vládnymi silami a proruskými povstalcami na východe Ukrajiny sa vyostrili minulý týždeň po pokuse vzbúrencov ovládnuť donecké letisko. Rebelom sa podarilo zostreliť armádny vrtuľník s generálom na palube.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy