Rebeli zostrelili ukrajinský vrtuľník s generálom, dvanásť mŕtvych

Rebeli zostrelili ukrajinský vrtuľník s generálom, dvanásť mŕtvych

SLAVJANSK/KRAMATORSK / Vo východoukrajinských mestách Slavjansk a Kramatorsk sa začala rozsiahla ofenzíva ukrajinskej armády s nasadením delostrelectva a letectva. Separatisti zostrelili armádny vrtuľník. Dvanásť osôb prišlo o život vrátane generála, píše The Daily Telegraph.

Nezvestní pozorovatelia

Ukrajinská armáda podľa informácií útočí na Slavjansk z raketových batérií Grad. Ulicami oboch miest prechádzajú vozy záchrannej služby. Povstalci sa vraj ukryli do obytných štvrtí, nefungujú mobilné siete, píše The Daily Telegraph.

Separatisti zostrelili ukrajinský vrtuľník s generálom. Podľa posledných správ v troskách stroja zahynulo dvanásť vojakov, jeden je ťažko zranený:

Samozvaný ľudový starosta mesta Slavjansk na nepokojnom východe Ukrajiny vo štvrtok oznámil, že štvoricu nezvestných pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) zadržiavajú miestni povstalci. Skupina je podľa neho v bezpečí a mali by ju čoskoro prepustiť.

OBSE stratila kontakt

Tlačová agentúra Interfax priniesla vyjadrenie Vjačeslava Ponomarjova niekoľko dní po tom, ako medzinárodná organizácia so sídlom vo Viedni stratila s pozorovateľmi kontakt.

Slovenský pracovník OBSE, ktorého zatkli pro-ruskí separatisti je na slobode. Prepustili aj jeho ďalších 10 kolegov. Stalo sa to vo večerných hodinách v okolí mesta Tores.

Pozrite si reportáž Martina Krpača priamo z Donecka:

Ponomarjov nestanovil žiadne podmienky prepustenia pozorovateľov, ktorí boli podľa neho príliš "horliví" a neuposlúchli radu jeho mužov, aby necestovali naprieč regiónom.

Úlohou pozorovateľskej misie na Ukrajine je sledovať bezpečnostnú situáciu po marcovom pričlenení Krymu k Rusku a vypuknutí separatistickej vzbury v ďalších oblastiach s vysokým podielom rusky hovoriacich obyvateľov.

Pozorovatelia OBSE dozerali aj na nedeľňajšie prezidentské voľby, v ktorých zvíťazil magnát Petro Porošenko. Ten sľubuje vyriešenie krízy prostredníctvom rokovaní, na druhej strane však podporuje pokračovanie vojenskej operácie proti ozbrojeným separatistom.

Uväznený v Donecku

Vyslaný reportér TV JOJ Martin Krpač uviazol v Donecku. V utorok separatisti zablokovali cesty vedúce do aj z Donecka a nemohol preto odletieť.

"Mal som kúpenú letenku na 11:40 do Kyjeva, nikam som neodletel," opísal reportér TV JOJ Martin Krpač. Všetky cesty vedúce z a do Donecka obsadili separatisti. Železničná stanica je pre pondelkové útoky uzatvorená. VIAC TU. 

Fašistická hydra

Vodcovia povstaleckých ľudových republík v Doneckej a Luhanskej oblasti sa obrátili na svetové spoločenstvo so žiadosťou o okamžitú pomoc v boji s fašistickou hydrou živenou a riadenou USA. Podľa ich slov sa nezastaví pred ničím.

Strety na Ukrajine môžu podľa autorov viesť k novej svetovej vojne. Dokument sa odvoláva na víťazstvo Sovietskeho zväzu v druhej svetovej vojne. Zdôrazňuje, že východoukrajinskí vzbúrenci sú pripravení brániť svoju vlasť so zbraňami v rukách.

Zdroj: noviny.sk, The Daily Telegraph

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:25 Noviny TV JOJ
06:15 Krimi
06:50 Noviny TV JOJ
05:00 Naši
05:25 Miláčikovo
05:50 Kutyil s.r.o.
05:20 Premeny domov na Havaji
05:45 Mladé víno
08:05 Chyťte to dievča
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
05:00 Dárce
06:50 Henry ze zkumavky
08:35 Rodinka