Kyjev nepoľavuje. Ukrajinská armáda čistí hranice s Ruskom

Kyjev nepoľavuje. Ukrajinská armáda čistí hranice s Ruskom

DONECK/LUHANSK / Ukrajinská armáda oslobodila časť povstaleckých oblastí na východe krajiny. Podľa úradujúceho ministra obrany Mychajla Kovala budú pokračovať v ofenzíve, kým nebude nastolený kľud a poriadok. Misia OBSE zároveň stratila kontakt s ďalšou skupinou štyroch pozorovateľov. Povstalci správu o ich zadržaní popreli.

Bez dozoru ani krok

Misia OBSE na svojom webe potvrdila, že vo štvrtok večer stratila kontakt s ďalšími pracovníkmi v Severodonecku v Luhanskej oblasti. Štyria pozorovatelia sú už na slobode.

Hovorca povstaleckej Luhanskej ľudovej republiky poprel, že by pracovníkov zadržali separatisti. Do mesta podľa neho skutočne prišli štyria pozorovatelia - jeden Rus a traja muži zo Západnej Európy. Sami sa rozhodli prenocovať na mieste v zákaze nočného vychádzania.

Ďalší povstalecký hovorca Alexej Čmilenko upresnil, že pozorovatelia boli prevezení do Luhanska. Následne ich prepustili s upozornením, aby sa nepohybovali bez doprovodu.

Pozrite si reportáž Martina Krpača priamo z Donecka:

Opakované útoky

Ruskí vedúci činitelia vrátane prezidenta Vladimira Putina opakovane vyzývajú Kyjev, aby zastavil operácie ozbrojených síl proti povstalcom. Kremeľ označuje akciu za trestnú operáciu. Ukrajinská vláda hovorí o protiteroristickej operácii.

Ukrajinské médiá denne prinášajú informácie o útokoch proruských separatistov na hraniciach a o snahe prepašovať z Ruska zbrane. List Ukrajinska pravda tvrdí, že podobný incident sa odohral v noci zo štvrtku na piatok v Luhanskej oblasti. Pohraničníci odrazili opakované útoky a zaistili niekoľko vozidiel, v ktorých boli zbrane a munícia.

Počet mŕtvych stúpa

Ukrajinské sily prišli počas bojov o posádku vrtuľníka. Zahynulo dvanásť ľudí vrátane ukrajinského generála.

Podľa médií bude mŕtvch na strane vládnych síl oveľa viac. Pred viac bež dvoma týždňami zomrelo šesť príslušníkov jednotky, ktorá padla do pasce nastraženej separatistami v Doneckej oblasti. Minulý týždeň zahynulo v blízkosti mesta Volnovach šestnásť vojakov.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
06:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Pošli ďalej
05:50 Policajti v akcii
06:50 Prvé oddelenie II.
07:15 Prvé oddelenie II.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:35 Tashiho svet
06:50 Mach a Šebestová na cestách
05:00 Dobrodružství v divočině: Ztraceni v Africe
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo