Voľby na Ukrajine uznáva svet ako legitímne

Voľby na Ukrajine uznáva svet ako legitímne

KYJEV / Medzinárodní pozorovatelia na čele s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) ocenili v pondelok priebeh prezidentských volieb na Ukrajine. Hlasovanie podľa nich vo veľkej väčšine prebehlo v súlade s medzinárodnými pravidlami a základnými slobodami napriek tomu, že voľbám na východe krajiny bránili ozbrojení separatisti.

"Napriek pokračujúcim nepokojom na východe volebné úrady vyvinuli značnú snahu, aby hlasovanie prebehlo v celej krajine," konštatuje sa vo vyhlásení monitorovacej misie.

Pozorovatelia však kritizovali násilné uzavretie niektorých volebných miestností ozbrojenými skupinami, únosy, hrozby smrťou ako aj krádeže volebného zariadenia a materiálov.

"Kvalitné usporiadanie volieb dáva novému prezidentovi Ukrajiny silnú legitimitu na to, aby okamžite odštartoval dialóg s občanmi východných regiónov a aby obnovil dôveru v spoločnosti," povedal Andreas Gross, šéf delegácie Rady Európy, ktorá bola súčasťou pozorovateľskej misie OBSE. Podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov vo voľbách už v prvom kole zvíťazil miliardár Petro Porošenko, ktorý získal vyše 53 percent hlasov.

Slovensko víta prezidentské voľby 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí víta uskutočnenie predčasných prezidentských volieb na Ukrajine. "Napriek blokovaniu činnosti volebných komisií v niektorých obvodoch na východe Ukrajiny zo strany ozbrojených separatistov, MZVaEZ SR hodnotí voľby ako demokratické a legitímne," píše sa vo vyhlásení ministerstva.

Ministerstvo zahraničných vecí verí, že zvolenie hlavy štátu prispeje k riešeniu vnútropolitickej krízy na Ukrajine a pomôže k národnému zmiereniu i nastoleniu bezpečnosti v krajine. Veria tiež, že zvolenie nového ukrajinského prezidenta pomôže naštartovať reformné procesy v politickej, hospodárskej a sociálnej oblasti a prispeje k obnoveniu normálneho fungovania štátu.

Česi podporia prezidenta

Česká republika oceňuje priebeh i výsledok nedeľných prezidentských volieb na Ukrajine. Česi sú pripravení podporovať nového prezidenta pri nutných reformách.

"Rovnako ako misia OBSE oceňujem odhodlanie ukrajinských úradov usporiadať riadne voľby, ktoré splnili medzinárodné záväzky a rešpektovali základné slobody," píše sa v stanovisku českej diplomacie.

Zdroj: noviny.sk, SITA, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
10:50 Policajti v akcii
08:10 Pošli ďalej
09:00 Zlato v garáži III.
09:35 Poklady z blšáku X.
07:55 Záchranári
09:00 Klan - V dobrom aj v zlom
10:05 Klan - V dobrom aj v zlom
08:45 Rapotáčik 3
08:55 Ovečka Shaun VI.
09:05 Ocko hrdina
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo
10:30 Tom Sawyer