Šampión Kličko sa stal starostom Kyjeva

Šampión Kličko sa stal starostom Kyjeva Zdroj: SITA
KYJEV / Súbežne s prezidentskými voľbami sa v niekoľkých ukrajinských mestách konali i voľby starostov. Ostro sledované boli voľby v Kyjeve, kde kandidoval populárny vodca UDAR a bývalý boxer Vitalij Kličko.

Väčšie právomoci

Podľa odhadov získal 57 percent hlasov a pohodlne vyhral. Niekoľknásobný svetový šampión bol jednou z hlavných postáv opozičných protestov na Ukrajine. Tie viedli k pádu proruského vedenia krajiny vrátane prezidenta Viktora Janukovyča. Demonštrácií sa osobne zúčastnil.

Zdroj: SITA

Kličko sa v minulosti uchádzal o kreslo starostu Kyjeva už dvakrát. V roku 2006 skončil na druhom mieste so ziskom 26 percent hlasov. O dva roky neskôr skončil tretí, kedy získal 18 percent. "Ako starosta Kyjeva môžem zmeniť viac ako prezident," povedal pred časom.

Favorit volieb

Kličko je vodcom a zakladateľom opozičnej Ukrajinskej demokratickej aliancie pre reformy (UDAR), ktorá v parlamentných voľbách v roku 2012 skončila na treťom mieste so ziskom 13,96 percenta hlasov a 40 mandátov. Od tej doby je Kličko poslancom.

Pôvodne bol požadovaný za favorita prezidentských volieb. Kandidatúry sa vzdal v prospech Petra Porošenka, ktorý vyhral nedeľné voľby.

Železná päsť

Kličko sa narodil 19. júla 1971 v Belovodsku v rodine sovietského dôstojníka. V mladosti sa jeho rodina kvôli kariére otca - vojenského pilota - putovala z miesta na miesto. Na Ukrajine žije od svojich štrnástich rokov. Okrem iného žil v Českej republike a v Nemecku.

Vyštudoval vyššiu odbornú školu. Na Kyjevskej národnej univerzite Tarasa Ševčenka získal titul PhD. v odbore športová veda a filozofia. Bol úspešným aktívnym boxerom. Odtiaľ pramení jeho prezývka Doktor Železná päsť.

Do profesionálneho ringu nastúpil v roku 1996. Jeho mladší brat Vladimir je úspešný boxer. Kličko je ženatý a má tri deti.

Zdroj: noviny.sk,

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
06:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Pošli ďalej
06:50 Prvé oddelenie II.
07:15 Prvé oddelenie II.
07:55 Záchranári
07:05 Matematické príšerky II.
07:30 Tom Gates
07:45 Malí fidlikanti
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo
10:30 Tom Sawyer