Jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Čokoládový magnát sa vyhlásil za prezidenta Ukrajiny
Zdielať na

Čokoládový magnát sa vyhlásil za prezidenta Ukrajiny

KYJEV / Po spočítaní hlasov z nedeľných prezidentských volieb na Ukrajine získal podnikateľ Petro Porošenko 54,1 percenta. Informácie priniesol ukrajinský denník Kyjev Post. Oligarcha sa na základe povolebných prieskumov prehlásil za víťaza volieb. Ukrajinský Willy Wonka musí zmierniť napätie medzi západom a východom, jednať s Putinom a oživiť ekonomiku.

S náskokom

Podnikateľ a politik si udržal veľký náskok pred Juliou Tymošenkovou. Expremiérka získala 13,1 percenta hlasov, píše denník Kyjev Post.

Porošenko za svoj hlavný cieľ označil ukončenie chaosu a vojny, ktoré boli vyvolané proruskými povstalcami na východe krajiny. S týmto cieľom sa vypraví do separatistických východoukrajinských regiónov, píše agentúra Reuters.

Pozrite si reportáž Martina Krpača priamo z Donecka:

Jednotná Ukrajina

Porošenko je považovaný za muža kompromisu. Počas pôsobenia prozápadnej a proruskej vlády zastával vysoké funkcie. Vo vzťahu k Rusku má jasno. chce naspäť získať Krym a podporuje ekonomické sankcie voči Kremľu.

Do prezidentských volieb išiel Porošenko ako nezávislý kandidát. Avizoval, že ak voľby vyhrá, predá svoje firmy. "Oligarcha by v žiadnom prípade nemal byť prezidentom," prehlásil.

Miliardár ako jediný z ukrajinských oligarchov otvorene podporoval protestné hnutie v Kyjeve. Jeho hlavným heslom je jednotná Ukrajina. "Spoločne bojujeme za mier, kľud a bezpečnosť. Chceme zlepšiť ekonomiku, abscenciu korupcie a medzinárodnú solidaritu s Ukrajinou. Vďaka nej nastolíme poriadok na východe krajiny a naspäť získame Krym," prehlásil.

Nekompromisný

O vstup Ukrajiny do NATO sa nebude usilovať. Členské štáty Aliancie nemajú na ukrajinské členstvo jednotný názor. "Vo funkcii prezidenta by som chcel s našimi susedmi jednať o vytvorení nových spojenectiev či možnostiach spoločnej obrany," dodal.

Vo vzťahu k Rusku je nekompromisný. Anektovanie Krymu neuznáva. Porošensko je presvedčený, že by malo Nemecko zablokovať nákup ruského plynu, kým sa Moskva nevzdá Krymu.

Kličko sa vzdal

Porošenko má bohaté skúsenosti s politikou. V roku 1998 bol zvolený do parlamentu za Zjednotenú sociálnodemokratickú stranu Ukrajiny. Neskôr si založil vlastnú partaj s názvom Solidarita. Bol blízkym spolupracovníkom Julie Tymošenkovej. Počas jej vlády bol ministrom zahraničných vecí.

Za vlády Viktora Janukovyča zastával post ministra hospodárstva. V prezidentských voľbách ho podporil Vitajil Kličko, ktorý sa v jeho prospech vzdal kandidatúry.

Osobný život

Podnikateľ je známy ako čokoládový kráľ. V deväťdesiatych rokoch začal pracovať s kakaovými bôbmi. Neskôr ovládol cukrárske závody a čokoládovne. V súčasnosti vlastní holding Roshen, ktorý je jednou z najväčších potravinárskych firiem v krajine. Jeho sladkosti sa tešia obľube na Ukrajine i v Rusku.

V roku 2012 ho magazín Forbes zaradil na šieste miesto v rebríčku najbohatších Ukrajincov. Jeho majetok sa odhaduje až na dve miliardy dolárov. K bohatstvu mu výrazne pomohli automobilové závody, výrobcovia autobusov, lodí a celoplošný televízny Kanál 5.

Rodák z juhoukrajinského Bolhradu vyrastal v meste Vinnycja. V roku 1989 vyštudoval ekonómiu na Fakulte medzinárodných vzťahov a medzinárodného práva na Kyjevskej štátnej univerzite. Porošenko je kandidátom vied a autorom niekoľkých kníh. S manželkou Marinou má dvoch synov a dve dcéry.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy