Zeman varoval Ukrajincov pred copatým anjelikom

Zeman varoval Ukrajincov pred copatým anjelikom

KIŠINEV / Český prezident Miloš Zeman nepriamo varoval pred víťazstvom Julie Tymošenkovej v nedeľných prezidentských voľbách na Ukrajine. Zdôraznil, že sa nechce miešať do vnútorných záležitostí krajiny ani vyjadrovať sympatie či antipatie. Hlava štátu je na oficiálnej návšteve Moldavska.

Riziko občianskej vojny

"Anjelik s copatými vlasmi nemusí byť anjelikom," prehlásil prezident Zeman. Český politik verí, že nový ukrajinský prezident dosiahne zmierenie s proruskými separatistami a vyhne sa riziku občianskej vojny.

Moldavský prezident Nicolae Timofti dúfa, že vojenské akcie v krajine susediacej s Moldavskom sa po voľbách upokoja. Kišinev sa obáva rozšírenia násilností na Ukrajine v blízkosti hraníc. Podobný vývoj by podľa niektorých predstaviteľov mohol posilniť separatistické tendencie v prorusky orientovanom regióne Podnestrí.

Tesná prehra

Expremiérka Tymošenková je známa ako jedna z lídrov takzvanej oranžovej revolúcie, ktorá vyniesla v roku 2004 Viktora Janukovyča do prezidentského kresla.

Začiatkom roku 2010 zviedla so zosadeným prezidentom boj o kreslo a tesne prehrala. V októbri 2011 bola odsúdená na sedem rokov väzenia. Musela zaplatiť vysokú pokutu za predražený dovoz ruského plynu.

Kličko sa vzdal

Expremiérka sa za poslednú dobu "preslávila" telefonátom, v ktorom pohrozila Moskve za anexiu Krymu. Chce použiť všetky známosti a varovať celý svet tak, aby z Ruska zostala iba spálená zem.

Nahrávku si vypočujete vo videu:


Vo februári tohto roku bola počas revolučných zmien prepustená. V súčasnosti sa uchádza o prezidetnské kreslo. Jeden z hlavných favoritov volieb Petro Porošenko ju vyzval, aby sa vzdala kandidatúry. V jeho prospech tak urobil opozičný líder Vitalij Kličko. Podľa najnovších prieskumov má najväčšiu šancu práve podnikateľ Porošenko.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:50 Prestreté
15:50 Bučkovci - Slnko, seno, dedina
17:30 Noviny
15:05 Poklady z blšáku IX.
15:30 Veľké upratovanie X.
16:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
15:00 Hawaii 5.0 IX.
16:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
17:00 Súdna sieň
15:05 Ruby z dúhy II.
15:30 Strážca vesmíru Roger
15:40 Máša a medveď II.
14:55 Americká Miss India
16:45 Tanec s láskou
18:25 Rivalky na hrazdě