Porošenko sľúbil dialóg s Moskvou

Porošenko sľúbil dialóg s Moskvou

MOSKVA/KYJEV / Rusko je podľa ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova pripravené diskutovať s pravdepodobným víťazom prezidentských volieb Petrom Porošenkom. Kremeľ rešpektuje výsledky ukrajinských volieb. Informáciu priniesla agentúra ITAR-TASS.

Kremeľ nemá záujem

Porošenko sa chce s ruským vedením stretnúť v prvej polovici júna. Stabilizovať situáciu na východe Ukrajiny je podľa neho bez Moskvy nemožné.

Šéf diplomacie Lavrov uistil Ukrajinu, že ruskí lídri majú záujem viesť dialóg s novým prezidentom. Porošenko v nedeľu bezprostredne po oznámení výsledkov prvého kola volieb prehlásil, že je ochotný diskutovať s Rusmi iba prostredníctvom vyjednávačov z USA a Európskej únie. Kremeľ o nič také nestojí, píše agentúra ITAR-TASS.

Nízka podpora

Porošenko za svoj hlavný cieľ označil ukončenie chaosu a vojny, ktoré boli vyvolané proruskými povstalcami na východe krajiny. S týmto cieľom sa vypraví do separatistických východoukrajinských regiónov, píše agentúra Reuters.

Podnikateľ si udržal veľký náskok pred expremiérkou Juliou Tymošenkovou. Tej sa ušla malá trinásťpercentná podpora, píše denník Kyjev Post.

Petro Porošenko počas prezidentských volieb:

Nepohodlný

Ukrajinské médiá vydali správu o Porošenkovom poradcovi. Ide o bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho. Politik, s ktorým viedlo Rusko týždennú vojnu, je v krajine nežiadúci. Na výber prezidentovho muža reagoval Lavrov podráždene. "Taký človek by nemal byť prostredníkom medzi Ruskom a Ukrajinou," uviedol.

Lavrov je naklonený skutočnému dialógu, ktorý povedie k urovnaniu ukrajinskej krízy. Úlohou ukrajinského vedenia je nájsť kompromis.

Likvidácia odporu

Vážnou chybou je podľa Lavrova obnovenie operácií ukrajinskej armády proti povstalcom. Moskva si podľa neho počká, ako ukrajinské vedenie v praxi zaistí likvidáciu odporu rebelov.

Porošenko predstúpil v pondelok pred novinárov. S ruským vedením sa chce zísť v prvej polovici júna. Jeho prvá zahraničná cesta povedie do Poľska. Vo Varšave sa stretne s predstaviteľmi Spojených štátov a Európskej únie.

Zdroj: noviny.sk, ČTK, ITAR-TASS

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:20 Súdna sieň
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:40 Policajti v akcii
06:45 Prvé oddelenie
07:10 Prvé oddelenie
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:45 Jak změřit svět
08:55 Let’s Dance: Revolution
10:45 Já, kocour