Rebeli útočia na východe Ukrajiny, dvaja mŕtvi

Rebeli útočia na východe Ukrajiny, dvaja mŕtvi

DONECK/SLAVJANSK / Separatisti v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny zaútočili v blízkosti Slavjansku na kontrolné stanovište ukrajinských vojakov. Dvaja z útočníkov padli. Vzbúrenci prenikli i na letisko v Donecku, kde je prerušená prevádzka. Armáda nasadila bombardéry. Informáciu priniesol The Daily Telegraph.

Výbuchy a hustý dym

Desiatky militantov vpadli na donecké letisko o tretej ráno. Žiadali stiahnutie ukrajinských vojakov, ktorí strážia vnútorný priestor letiska. Personál bol evakuovaný a prevádzka na medzinárodnom letisku sa zastavila.

Nad letovým priestorom nad Doneckom nemá nikto kontrolu. Priestor momentálne využívajú dve vojenské lietadlá a vrtuľníky ukrajinskej armády. Tá sa snaží vytlačiť vzbúrencov z areálu, píše The Daily Telegraph.

Vojaci sa stiahli do priľahlého lesa. Ich protivníci zaujali postavenie na streche terminálu, z ktorej strieľajú guľometmi a granátometmi.

Výnimočný stav

Ukrajinská armáda oficiálne oznámila, že po masívnom leteckom útoku nasadila na bojové pole výsadkárov. Povstalci dostali ultimátum, aby zložili zbrane a vzdali sa armádnym jednotkám.

Obsadenie letiska je súčasťou plánu šéfa samozvanej Doneckej ľudovej republiky Denisa Pušilina. V pondelok vyhlásil výnimočný stav. Chce vyčistiť republiku od cudzích vojsk.

Neúspešné rokovanie

Donecké letisko bolo terčom útoku už viackrát. Armáda a Národná garda útoky zakaždým odrazila. Terminál je pod neustálou kontrolou hliadok.

Povstalci majú prevahu a po neúspešnom rokovaní vypukla prestrelka. Podľa svedkov sa na letisku bojovalo i v čase, kedy nad ranvejou krúžili civilné lietadlá. Incident sa odohráva v momente, kedy Ukrajina čaká na oficiálne výsledky prezidentských volieb.

Vojaci s guľometmi

Nepokoje sa nevyhýbajú ani Slavjansku. Mesto sa stalo vojnovou zónou. Slavjansk sa stal domovom aj pre Bratislavčana Ľubomíra Kotaja. Vedie monitorovaciu misiu OBSE. Jeho život je nepretržite v ohrození. "Mám strach. Už mi na hlavu mierilo päť guľometov," priznáva.

Pozrite si reportáž Martina Krpača priamo zo Slavjanska:

Separatisti vyhlásili ľudovú republiku. Okolo vjazdu do ústredia rebelov sú vrecia s pieskom a otvormi pre ostreľovačov. Základňu neustále obliehajú vojaci.

Zdroj: noviny.sk, The Daily Telegraph

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:00 Prázdniny
16:00 Naši
16:45 Naši
15:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
16:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:25 Kosti IV.
15:55 Stratené duše II.
17:00 Záchranári
17:50 Súdna sieň
15:50 Pat a Mat
16:00 Ocko hrdina
16:05 Jahôdka a jej kamaráti I.
14:15 Šachový princ
16:15 Královská noc
18:05 Twilight sága: Rozbřesk - 1. část