Zatiahnuté
10°
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
Ukrajinská armáda obkľúčila vzbúrenecké mesto Slavjansk
Zdielať na

Ukrajinská armáda obkľúčila vzbúrenecké mesto Slavjansk

KYJEV / Obrnené jednotky ukrajinskej armády a Národnej gardy obkľúčili mestá Slavjansk a Kramatorsk na severe Doneckej oblasti a mieria južným smerom na Doneck. Napísali to v nedeľu ruské médiá v analýze nočných stretov na východe Ukrajiny.

Obkľúčení

Ukrajinská armáda dnes osdtrihla východoukrajinské mesto Slavjansk od spojenia s Doneckom. Proruskí separatisti, ktorí mesto ovládajú, agentúre AFP potvrdili, že sú úplne obkľúčení.

Radikáli zastavili postup armády

Proruskí radikáli zastavili postup ukrajinskej armády na severe Doneckej oblasti, oznámila v nedeľu ruská štátna televízia Rossija 24. Pod kontrolu vzbúrencov sa údajne znovu dostal Slavjansk a Kramatorsk, rovnako ako obce Kosťantynivka a Andrijevka.

Podľa agentúry ITAR-TASS upratala armáda aj strategické kramatorské letisko. Ukrajinské médiá sa o protiofenzíve separatistov nezmieňujú.

50 000 ľudí bez práce

V 170-tisícovom Kramatorsku vládne chaos a systém zásobovania a verejnej dopravy sa zrútil. Prevádzku museli zastaviť štyri obrovské strojárenské a hutnícke závody, kde pracuje 50 000 ľudí. Zamestnanci kramatorských podnikov nemajú možnosť dopraviť sa do práce a obávajú sa ďalších bojov.

Napätá atmosféra ovláda tiež ulice v juhoukrajinskej Odese, kde v piatok pri požiari miestnej odborovej centrály zahynulo 46 ľudí a takmer 200 ich vyhľadalo lekársku pomoc.

Dopredu naplánovaná provokácia

Oheň vyvolali strety medzi stúpencami kyjevskej vlády a proruskými radikálmi. VIAC TU. Situáciu chce v tomto miliónovom meste upokojiť premiér Jaceňuk, ktorý v nedeľu z Kyjeva do Odesy odišiel.

Masové nepokoje v Odese, pri ktorých v piatok zahynuli desiatky ľudí, boli dopredu pripravenou provokáciou a "smrteľným útokom na Ukrajinu" vedeným z Ruska. Na zhromaždení v juhoukrajinskej Odese to v prehlásil predseda ukrajinskej vlády Jaceňuk.

Treba vyšetriť všetkých

"Je nutné nájsť všetkých zločincov a organizátorov, všetkých, ktorí pod ruským vedením zahájili smrteľný útok na Ukrajinu a Odesu. Je nutné vyšetriť činnosť všetkých vyšších úradníkov tunajšej polície," povedal.

Krátko po Jaceňukovom prejave v meste došlo k ďalším násilnostiam. Od rána skupina proruských radikálov blokovala miestnu policajnú stanicu, kde sú zadržiavaní údajní vinníci piatkových nepokojov. K davu sa počas dňa pripojilo asi tisíc ďalších ľudí, ktorí sa predtým zúčastnili protestnej demonštrácie pred vypáleným sídlom odeských odborov.

Rozbité okná a vylomená brána

Stovky proruských stúpencov zaútočili v nedeľu na policajnú stanicu v Odese,
pričom rozbíjali okná a vylomili vstupnú bránu. Skandovali "Rusko, Rusko!" a žiadali pritom prepustenie desiatok ľudí, ktorých zadržali po krvavých násilnostiach z piatka.

Bezpečnostné sily im pod tlakom vyhoveli a začali zatknutých prepúšťať. Na slobodu sa podľa agentúry Reuters dostalo asi 30 ľudí. Polícia sa stala terčom kritiky, že v piatok nezasiahla a nezabránila tak početným obetiam. Vláda avizovala, že zodpovední budú tvrdo potrestaní, pričom
policajné vedenie už odvolali.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy