Slovensko-ukrajinskú hranicu bude monitorovať americký vrtuľník

Slovensko-ukrajinskú hranicu bude monitorovať americký vrtuľník

BRATISLAVA / Ministerstvo vnútra dostane dva nové americké vrtuľníky Bell 429, a to bezplatnou výmenou za dva ruské stroje Mi-171. Rezort používa momentálne štyri ťažké vrtuľníky typu Mi-171.

Staré za nové

"Dva, ktoré nelietajú od roku 2010, lebo vyžadujú generálnu opravu, sme sa rozhodli zameniť za vrtuľníky, ktoré sú nové a budú lepšie a efektívnejšie plniť úlohy," povedal dnes minister vnútra Robert Kaliňák.

Stredné vrtuľníky Bell sú podľa Kaliňáka menej nákladné. Nedokážu síce pri hasení požiaru nabrať na jedno vzlietnutie štyritisíc litrov vody ako ruské stroje, no sú flexibilnejšie a zvládnu objem 1 300 litrov vody. Rezort vnútra si zvyšné dva ruské vrtuľníky nechá.

Výrazná úspora

"Potrebujete kombináciu, aj v armáde nemôžete na všetko použiť tank, musíte mať aj ľahkú techniku," povedal Kaliňák s tým, že teraz majú iba štyri ťažké vrtuľníky a žiadne ľahké. Rozdiel v nákladoch medzi novými vrtuľníkmi a súčasnými je podľa ministra výrazný. Len palivo pre Mi-171 vyjde tisíc eur na hodinu letu, kým pri Bell to je 200 eur na hodinu.

Ďalšie rozdiely v nákladoch sa prejavia pri mazivách, servise, údržbe a tiež pri pilotoch, keďže v ruskom stroji musí byť trojčlenná posádka, v americkom stačí jeden pilot.

Výmena vrtuľníkov má hodnotu viac ako osem miliónov eur. Partnerom ministerstva je dubajská firma, medzi vlastníkmi sú občania USA. Stroje Mi-171 majú dva- až trikrát vyššiu hodnotu ako stredný druh vrtuľníkov.

Na hranicu s Ukrajinou

Americké stroje sú už vo výrobe, jeden by mali dodať do konca roka, druhý na prelome rokov. "Jeden z nich bude aktívnejšie vybavený pre prácu a prevoz záchranárskych tímov, respektíve špeciálneho komanda, druhý bude viac vybavený pátracou policajnou technikou," priblížil Kaliňák. Podľa jeho slov bude pátrací vrtuľník prioritne na hranici s Ukrajinou.

Ochrana slovensko-ukrajinskej hranice sa podľa Kaliňáka zlepšuje, pozrite si reportáž:

Investícia do špeciálnej výbavy

Kaliňákov rezort bude musieť ešte investovať do špeciálnej výbavy vrtuľníkov, keďže stroje dodajú v základnej verzii. Policajná výbava vyjde rezort približne na dva milióny, záchranárska na asi 800-tisíc, plus treba stroje spevniť, čo si tiež vyžiada náklady.

Ak by chcelo ministerstvo urobiť generálnu opravu pre spomínané dva ruské stroje, vyžiadalo by si to podľa ministra takmer šesť miliónov eur. Podľa Kaliňáka nejde pritom o posledné dva vrtuľníky, ktoré by malo Slovensko dostať, detaily nekonkretizoval. Slovensko potrebuje podľa šéfa rezortu vnútra aspoň šesť až osem stredných vrtuľníkov.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:05 Bez servítky
06:20 Noviny TV JOJ
07:00 Krimi
05:35 Kinosála
06:00 Kutyil s.r.o.
07:15 Kutyil s.r.o.
05:30 Premeny domov na Havaji
05:50 Rodinné záležitosti
07:25 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:05 Hledá se Yetti
06:50 Šachový princ
08:45 Příběh mořské panny