Operácia na východe pokračuje, v Kramatorsku sa bojuje

Operácia na východe pokračuje, v Kramatorsku sa bojuje

ODESA, KYJEV / Ukrajinské jednotky v sobotu dopoludnia vstúpili do Kramatorska, ktoré niekoľko týždňov ovládali proruskí radikáli. Vojaci obsadili kľúčové objekty vrátane centrály tajnej služby, ulicami mesta prechádzajú armádne obrnené transportéry. Na juhu krajiny v Odese znovu zavládlo napätie, keď sa skupina asi 200 ľudí zhromaždila pred sídlom mestskej polície a požadovala prepustenie osôb zadržaných počas piatkových nepokojov.

172 osôb

Podľa policajnej správy bolo v piatok zatknutých 172 osôb, medzi nimi aj nemálo cudzincov. Demonštranti hrozia útokom na policajnú budovu a žiadajú demisiu odeského gubernátora Volodymyra Nemyrovského.

"Prepustite odeských hrdinov", "Polícia ide s ľudom" znie podľa ukrajinských médií z námestia pred policajnou budovou. Ozbrojená ochranka objektu drží situáciu pod kontrolou, k násilnostiam zatiaľ nedochádza. Značná časť zadržaných tvoria ruskí občania a ľudia žijúcich v moldavskej ruskojazyčnej enkláve.

O okolnostiach piatkovej tragédie nie sú hodnoverné informácie. Podľa verzie ukrajinskej polície "vypukol požiar" v sídle odborov potom, čo došlo k zrážkam medzi prozápadnými a proruskými aktivistami. Zodpovednosť za incident podľa Kyjeva nesú separatisti podnecovaní Moskvou.

Slavjansk s okolím v obkľúčení

Mesto so 170 tisíc obyvateľmi bolo doposiaľ spolu s neďalekým Slavjanskom hlavným oporným bodom separatistov, ktorí sa usilujú o odtrhnutie celej Doneckej oblasti od Ukrajiny. Útvary ukrajinskej Národnej gardy, oddiely polície a jednotky ukrajinskej armády zahájili na severe Doneckej oblasti ofenzívu už v piatok.

V sobotu ráno sa podľa správ z Kyjeva "Slavjansk s okolím" ocitli v obkľúčení, obrana Kramatorska padla podľa ukrajinských novinárov okolo poludnia. Ozbrojenci okupujú televíznu vežu, centrálu tajnej služby a niekoľko ďalších objektov.

Strieľajú z obytných domov

Ukrajinské vládne jednotky v piatok útočili na proruských separatistov v mestách Slavjansk a Kramatorsk na východe krajiny. Boje si vyžiadali niekoľko obetí na oboch stranách. Moskva obvinila Kyjev, že trestná operácia zmarila nádeje na urovnanie krízy.

Pri údere vedenom predovšetkým proti proruským silám v Slavjansku sa v piatok podľa ministra vnútra Arsena Avakova podarilo dobyť niektoré kontrolné stanoviská rebelov. Ministerstvo obrany priznalo stratu troch vrtuľníkov a najmenej štyroch vojakov. Straty majú aj zbúrenci. Samozvaný slavjanský starosta Vjačeslav Ponomarjov priznal troch padlých rebelov, údajne tiež zahynuli aj dvaja civilisti.

Úradujúci ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov pripustil, že vojenská operácia proti separatistomm v Slavjansku postupuje pomalšie, než sa pôvodne očakávalo, naďalej ale pokračuje.

Štáb televízie JOJ nakrúcal priamo na Ukrajine.

"Žiadame, aby teroristi, sabotéri a všetci, ktorí zodvihli zbrane proti našej krajine, aby tieto zbrane zložili, vzdali sa, prepustili rukojemníkov a opustili (okupované) budovy úradov," povedal Turčynov. K vojenskej operácii dodal, že rebeli sa skrývajú "za obyvateľov" a že "strieľajú z obytných domov", na ktoré nesmú ukrajinskí vojaci podľa rozkazu opätovať paľbu.

Najmenej 31 mŕtvych

Turčynov tiež spomenul údajné nočné incidenty pri ukrajinsko-ruských hraniciach, ktoré sa vraj pokúsili prekročiť ruskí "ozbrojení sabotéri". To ruská pohraničná stráž vzápätí poprela.

Najmenej štyroch mŕtvych si podľa miestnej polície vyžiadali zrážky medzi proruskými a ukrajinskými demonštrantami v centre Odesy. K podobným potýčkam v meste došlo aj skôr, v piatok v noci ale znelo aj výstrely a umierali ľudia.

Pri následnom požiari budovy odborov, kde sídli štáb proruských síl, potom zahynulo najmenej 31 osôb. Okolnosti incidentu zatiaľ nie sú jasné. Niektoré obete otrávil dym, iní ľudia sa zabili pri skoku z okien budovy, ktorými sa pokúšali uniknúť plameňom. Zatiaľ najväčší počet obetí v mnohomesačnej ukrajinskej kríze si vyžiadali februárové zrážky v centre Kyjeva - o život prišla stovka ľudí ešte v dobe vlády prorusky orientovaného exprezidenta Viktora Janukovyča.

Ďalšie sankcie

Nepokoje v Odese podľa ukrajinských médií rozpútali stúpenci Ruska útokom na pochod futbalových fanúšikov demonštrujúcich za jednotnú Ukrajinu. Ruská verzia naopak znie, že nacionalisti, radikáli a futbaloví výtržníci napadli miestnych odporcov kyjevského režimu, ktorí požadujú federalizáciu krajiny.

Americký prezident Barack Obama a nemecká kancelárka Angela Merkelová po stretnutiach vo Washingtone pohrozili Rusku za chovanie voči Ukrajine ďalšími sankciami. "Ide o porušenie povojnového usporiadania Európy," povedala Merkelová. "Ďalší krok bude v znamení širších sankcií, ktoré zasiahnu celé odvetvia," pohrozil Obama.

Moskva naopak ústami svojho zástupcu v Rade bezpečnosti OSN Vitalija Čurkina obvinila Kyjev, že "za povzbudzovania svojich západných sponzorov" masívne použil vojenskou silu, čím zničil posledné nádeje na splnenie ženevských dohôd o mierovom východisku z krízy. "Rusko vyslalo bandy kriminálnikov na Ukrajinu a náhle zisťuje, že sa môžu vymknúť jeho kontrole," komentoval situáciu francúzsky vyslanec pri OSN Gérard Araud.

Všetci dvanásti sú na slobode

Proruskí separatisti na Ukrajine prepustili pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorých zadržiavali vo východnom meste Slavjansk.

"Všetci dvanásti na mojom zozname sú na slobode," citujú ruské médiá vyjadrenie mimoriadneho vyslanca ruského prezidenta Vladimira Lukina. Prepustenie tímu potvrdil aj vodca proruských ozbrojencov v Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov.

Boli Ponomarjovi hostia

Podľa jeho slov si nestanovil žiadne podmienky ich prepustenia. "Ako som im sľúbil, v piatok sme oslávili moje narodeniny a oni odišli. Ako som povedal, boli mojimi hosťami," uviedol Ponomarjov a dodal, že na slobode je 12 Európanov vrátane piatich Ukrajincov, ktorí ich sprevádzali.

O vyslanie neozbrojených pozorovateľov na východ krajiny požiadala ukrajinská vláda. Osem z nich zadržali 25. apríla separatisti. Občana Švédska, ktorý má cukrovku, už prepustili, no pozorovatelia z Nemecka, Česka, Dánska a Poľska zostávali až doteraz v zajatí. Pre podozrenie zo špionáže ich zadržiavali v obsadenom sídle ukrajinskej tajnej služby v Slavjansku.

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:05 Captain Marvel
13:40 Pravá blondínka 2
15:50 Nová záhrada
12:55 Slovácko sa nesúdi
13:35 Záchranári
14:30 Záchranári
12:40 Kosti V.
13:40 Kosti V.
14:40 Dr. Harrow
13:15 Viking Vicky
13:30 Zatancuj si s Nely
13:40 Volám sa Caillou V.
13:15 Rin Tin Tin
15:05 Můj kámoš špión
16:55 Kdybych měl křídla