Polojasno
16°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Záhadu strateného lietadla možno nikdy nevyriešime, pripúšťa Malajzia
Zdielať na
Zahraničie

Záhadu strateného lietadla možno nikdy nevyriešime, pripúšťa Malajzia

KUALA LUMPUR / Príčiny zmiznutia malajzijského lietadla s 239 ľuďmi na palube možno nikdy neodhalia. Pripustil to generálny inšpektor malajzijskej polície Chálid abú Bakar. V Indickom oceáne medzitým na ploche 221-tisíc kilometrov štvorcových pokračuje pátranie po boeingu. Informoval britský denník The Guardian.

Žiadna stopa

Vyšetrovanie môže podľa slov generálneho inšpektora pokračovať donekonečna. "Musíme objasniť každú maličkosť," povedal britskému denníku The Guardian a dodal, že nakoniec sa ale "nemusíme dozvedieť pravú príčinu tejto záhadnej nehody." 

Vyšetrovatelia podľa neho viac než 170-krát spovedali príbuzných pilotov a posádky lietadla. Zaoberali sa i nákladom a jedlom v lietadle z dôvodu možnej sabotáže. Nič z toho ale nenaznačilo, čo sa s lietadlom stalo.

Pátra aj slávny režisér

Boeing 777 zmizol 8. marca cestou z Kuala Lumpur do Pekingu. V noci vletel do vietnamskej oblasti a stočil sa na juh. Podľa malajzijských úradov, ktoré vychádzajú z novej analýzy britských expertov, je jasné, že sa stroj zrútil do Indického oceánu západne od Austrálie.

v stredu pokračuje pátranie, na ktorom sa podieľa desať lietadiel, deväť lodí a najnovšie i britská ponorka. Do pátrania sa zapojilo aj súkromné lietadlo slávneho režiséra Petra Jacksona. Záchranárom sťažuje celé pátranie slabá viditeľnosť a občasné búrky.

Nová verzia

Posledné slová pilotov letu MH3710 spoločnosti Malaysia Airlines a letovou vežou zneli inak, než sa doposiaľ uvádzalo. Oznámil to malajzijský úrad pre civilné letectvo. Úprava oficiálnej správy o posledných zaznamenaných slovách z kokpitu Boeingu 777 bola zverejnená v dobe, kedy malajzijské úrady čelia v súvislosti s vyšetrovaním rozsiahlej kritike, predovšetkým zo strany príbuzných čínskych cestujúcich.

Úrad pre civilné letectvo uviedol, že posledná konverzácia v prepise medzi letovým kontrolórom a kokpitom bola o 1:19 (malajzijského času) a znela "Dobrú noc, malajzijské tri-sedem-nula," píše britský The Daily Mirror. Malajzijský veľvyslanec v Číne pritom štyri dni po zmiznutí stroja povedal, že posledné slová zneli "V poriadku, dobrú noc."

Súvisiace články

Najčítanejšie