Spoveď chlapca z koncentráku. Hrávali sme sa medzi mŕtvolami

Spoveď chlapca z koncentráku. Hrávali sme sa medzi mŕtvolami

BRATISLAVA/DUBLIN / Tomi Reichental prežil holokaust, no o traumatických zážitkoch z detstva dlho mlčal. Ako malý chlapec trpel pre svoj židovský pôvod a musel sa skrývať. Teraz prehovoril o tom, ako sa koncom roku 1944 dostal do koncentráku, kde mu pred očami zomierali ľudia vrátane jeho blízkych.

Žltá hviezda - symbol menejcennosti

Tomi pochádza z obce Merašice, odkiaľ musel s rodinou odísť, keď Tisov režim na Slovensku prijali protižidovské zákony. "Musel som nosiť žltú hviezdu, deti sa mi posmievali a kričali na mňa - špinavý žid," opisuje Tomi Reichental v dnešnej dobe, priam nepredstaviteľnú situáciu.

S matkou a starším bratom sa potom skrývali u príbuzných v Bratislave. Všetci mali falošné doklady, no pred zatknutím nakoniec neunikli. "Gestapáci prišli a začali ma biť. Nakoniec môj brat, ktorý ma vždy ochraňoval, priskočil a prosil aby ma nebili," pokračuje v príbehu bývalý židovský väzeň.

Nahnali ich do vagónov pre zvieratá

Jedného dňa ich nahnali do dobytčáku. V ponižujúcich podmienkach cestovali nekonečné hodiny. "Bolo nás viac ako 50 v jednom vagóne. To boli vagóny pre zvieratá. Keď nás tam zavreli, boli sme tam sami, ako v takej diere," pri týchto spomienkach sa pánovi Reichentalovi až trasie hlas.

Dostali sa do koncetráku Bergen Belsen, kde prežili až do príchodu Spojencov. "Boli tam všade mŕtvoli. Ako deti sme sa hrávali medzi nimi," spomína na skazu, ktorú v tábore zanechali nacisti. Jeho otec sa zachránil, keď vyskočil z vlaku smerujúcemu do Osvienčimu a neskôr sa pridal k partizánom. Tomi ale väčšinu rodiny už nikdy nevidel. "Vyše 40 ľudí zobrali a 35 ľudí zomrelo," dodáva Tomi Reichental.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

Zdroj: isifa

Zdroj: noviny.sk/Martin Mózer

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

21:30 Nový život
22:35 Semafor
23:25 Semafor
20:30 Nočný lovec
22:40 Kuriér: Zásielka smrti
00:40 Simpsonovci XXVI.
20:55 Myšlienky vraha IX.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
22:55 Hawaii 5.0 IX.
21:35 Krtko
22:05 Kúzlovanie
22:15 Rev a motoroví miláčikovia I.
20:15 Fukušima
22:20 Bublina
23:45 Negativ