Thajsko a Kambodža sa dohodli na ukončení bojov na hraniciach
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MALAJZIA / Thajsko a Kambodža sa dnes v Malajzii dohodli na ukončení bojov, ktoré proti sebe na hraniciach viedli niekoľko dní. Oznámil to malajzijský premiér Anwar Ibrahim, ktorý rozhovory sprostredkoval, píše agentúra Reuters. Pokoj zbraní začne platiť dnes večer stredoeurópskeho času.
Rozhovory sprostredkovala Malajzia
"Kambodža a Thajsko dosiahli spoločnú dohodu o okamžitom a bezpodmienečnom prímerí," povedal Ibrahim. Thajský premiér Pchúmtcham Večajačaj a jeho kambodžský náprotivok Hun Manet výsledok dnešného rokovania vítajú.
Rokovania sa uskutočnili v Ibrahimovom sídle v novovybudovanom hlavnom meste Malajzie nazvanom Putriya. Na záver rokovania si obaja predstavitelia znepriatelených krajín podali ruky.
Thajsko zastupoval premiér Pchúmtcham Večajačaj a Kambodžu predseda vlády Hun Manet. Rozhovory sprostredkoval malajzijský premiér Anwar Ibrahim vo svojom sídle v malajskom novovybudovanom hlavnom meste Putríya.
Dnešné (28.7.) stretnutie spoluorganizujú Spojené štáty za účasti Číny, dodal Hun Manet. Americký prezident Donald Trump už v sobotu (26.7.) vyzval Thajsko a Kambodžu, aby ukončili vzájomné nepriateľstvo. Čínska diplomacia dnes privítala snahy o uvoľnenie napätia.
Čo sa stalo na hraniciach?
Situácia na hraniciach oboch ázijských kráľovstiev sa vyostrila minulú stredu, keď Bangkok odvolal svojho veľvyslanca v Kambodži a vyhostil kambodžského zvláštneho vyslanca v reakcii na to, že kvôli mínam bolo zranených ďalších päť thajských vojakov; jeden z nich podľa agentúry AP prišiel o nohu. Kambodža nasledujúci deň oznámila, že znižuje diplomatické vzťahy s Thajskom na najnižšiu úroveň, vyhosťuje thajského veľvyslanca a odvoláva všetkých kambodžských zamestnancov z veľvyslanectva v Bangkoku, píše agentúra AP.
"Je to zásadný krok k zmierneniu napätia a k opätovnému nastoleniu mieru a bezpečnosti," povedal malajzijský premiér. Vojenskí predstavitelia a úradníci z oboch strán by sa mali následne stretnúť, aby prerokovali zmiernenie situácie na hraniciach, zatiaľ čo ministri zahraničia a obrany z Malajzie, Thajska a Kambodže vypracujú mechanizmus, ktorý bude zabezpečovať dodržiavanie prímeria, píše Reuters.
Kambodža nasledujúci deň podľa AP oznámila, že znižuje diplomatické vzťahy s Thajskom na najnižšiu úroveň, vyhosťuje thajského veľvyslanca a odvoláva všetkých kambodžských zamestnancov z veľvyslanectva v Bangkoku.
Cezhraničné strety medzi Thajskom a Kambodžou si vyžiadali najmenej 35 životov a vynútili si evakuáciu takmer 260.000 ľudí.