Hrozba vojny na thajsko-kambodžskej hranici: Eskalácia napätia vedie k obetiam a masovej evakuácii
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Konflikt s Kambodžou by mohol prerásť do vojny
BANGKOK / Ozbrojené strety na hraniciach medzi Thajskom a Kambodžou, ktoré vypukli vo štvrtok, môžu prerásť do plnohodnotnej vojny. Takúto varovnú správu priniesol v piatok úradujúci thajský premiér Pchúmtcham Véčajačaj. Situácia na hraniciach je mimoriadne vážna, s narastajúcim počtom obetí a masívnou evakuáciou obyvateľstva.
Prudké boje s použitím ťažkej techniky
V noci na štvrtok sa vojaci oboch krajín stretli v spornej oblasti na hraniciach. Kambodža podľa dostupných informácií ostreľovala thajské územie raketami a delostreleckými granátmi. Odpoveď Thajska bola razantná – nasadili šesť stíhačiek F-16, ktoré podnikli letecké útoky na dva kambodžské vojenské objekty. Podľa analytikov z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie v Londýne, použitie F-16 jasne demonštruje vojenskú prevahu Thajska, keďže Kambodža nedisponuje žiadnymi stíhacími lietadlami a celkovo má menej vojenskej techniky a personálu.
Boje pokračovali aj v piatok, obe strany používali ťažkú techniku. Thajská armáda obvinila Kambodžu, že na ostreľovanie používa ruský raketový systém BM-21. "Thajské sily reagovali primeranou paľbou v súlade s taktickou situáciou," uviedla armáda vo svojom stanovisku.
Obete a desaťtisíce evakuovaných
Konflikt si už vyžiadal obete na oboch stranách. Na thajskej strane zomrelo najmenej 14 civilistov a jeden vojak. Predstaviteľ pohraničnej provincie Ottar Meančej v Kambodži hlási jednu civilnú obeť a päť zranených. Kambodžská vláda sa k celkovému počtu obetí zatiaľ nevyjadrila.
Kvôli intenzívnym bojom muselo postihnuté pohraničné oblasti v Thajsku opustiť viac ako 100.000 ľudí. Úrady ich umiestnili do 300 evakuačných centier.
Konflikt medzi Thajskom a Kambodžou
TASR
Bezpečnostná rada OSN rokuje
Kambodžský premiér Hun Manet vo štvrtok požiadal o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. To sa podľa zdrojov agentúry AFP uskutočnilo v piatok večer v New Yorku, za zatvorenými dverami.
Dlhotrvajúci spor o hranicu
Konflikt eskaloval v oblasti známej ako Smaragdový trojuholník, o ktorú obe krajiny vedú dlhotrvajúci spor o vymedzenie hranice. Napätie sa zvýšilo už v máji, keď došlo k cezhraničným potýčkam, ktoré si vyžiadali jednu obeť na strane thajských vojakov. Odvtedy si obe strany posielajú odkazy a prijímajú odvetné opatrenia. Thajsko obmedzilo cezhraničný styk a Kambodža zastavila dovoz niektorých surovín a potravín. Štvrtkový konflikt vypukol len krátko po tom, čo si krajiny navzájom vyhostili svojich diplomatických zástupcov.