Jasno
24°
Bratislava
Kamila
18.7.2024
Tragický výbuchom v bani v Handlovej sa bude znovu zaoberať súd
Zdielať na

Tragický výbuchom v bani v Handlovej sa bude znovu zaoberať súd

Zdroj: TV JOJ

PRIEVIDZA / Okresný súd v Prievidzi sa bude už po tretí raz zaoberať tragickým výbuchom v bani v Handlovej z 2009. Výbuch, ku ktorému došlo 10. augusta 2009 v podzemí bane v Handlovej, si vyžiadal životy deviatich baníkov a jedenástich záchranárov. Udalosť sa stala najväčšou tragédiou v histórii baníctva na Slovensku.

Ministerstvo spravodlivosti zverejnilo na svojom webe, že okresný súd v Prievidzi znova otvára kauzu výbuchu v bani v Handlovej z augusta 2009. "Na hlavnom pojednávaní bude oboznámené uznesenie, ktorým odvolací súd v celom rozsahu zrušil napadnutý rozsudok okresného súdu Prievidza a vrátil mu vec, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol," informoval hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus.

Hlavné pojednávanie s obžalovanými je naplánované na 19. júna. Okresný súd v Prievidzi sa bude kauzou výbuchu zaoberať už po tretí raz. Krajský súd v Trenčíne o tom rozhodol vlani v marci na neverejnom zasadnutí. Najnovší rozsudok okresného súdu z februára 2020 zrušil a poslal na prerokovanie. Okrem iného navrhol, že ak súd obžalovaných uzná opäť vinnými, mal by zvážiť mimoriadne zníženie trestov.

​Samosudca okresného súdu v Prievidzi uznal vo februári 2020 troch obžalovaných vinnými z prečinu všeobecného ohrozenia. Ladislavovi H., Jozefovi T. a Daliborovi R. uložil niekoľkoročné tresty odňatia slobody, ako aj zákaz činnosti v ich odboroch. Kauzou sa zaoberal po tom, ako odvolací súd v marci 2017 zrušil jeho pôvodný rozsudok z mája 2015.

Súvisiace články