Skoro jasno
Bratislava
Gašpar
29.1.2022
Zhromaždenie za Henryho. Na Hodžovom námestí sa zišli stovky ľudí
Zdielať na

Zhromaždenie za Henryho. Na Hodžovom námestí sa zišli stovky ľudí

BRATISLAVA / Na Hodžovom námestí v Bratislave sa v piatok podvečer zhromaždili ľudia, ktorí si chceli uctiť odvahu a pamiatku Henryho z Filipín. Toho dobil na smrť Slovák Juraj H. po tom, ako sa Henry zastal obťažovaných žien.

 Viac ako tisíc ľudí si v Bratislave dnes podvečer na zhromaždení Spravodlivosť pre Henryho pripomenulo Filipínca Henryho Acordu, ktorý zomrel potom, ako ho minulý týždeň zbil 28-ročný Juraj H. na Obchodnej ulici v Bratislave. Na Hodžovom námestí prečítali organizátori list Henryho sestry. Tá ďakovala filipínskej a slovenskej vláde za spoluprácu a za zabezpečovanie spravodlivosti pre Henryho. "Bol mierumilovný, milujúci. Miloval ľudí a ich rôznorodosť, a to ho stálo život," spomínala v liste sestra zabitého.

Organizátori vyjadrili znepokojenie nad touto udalosťou a vyjadrili podporu a hlbokú sústrasť rodine Henryho Acordu. "Politici i polícia najprv mlčali. Prokurátor nechal útočníka odísť domov a všetci dúfali, že si smrť cudzinca v hlavnom meste nikto nevšimne," uviedla jedna z organizátoriek. Zuzana Maďarová z organizácie Aspekt na pódiu uviedla, že k útoku na Henryho Acordu nemôžeme pristupovať ako k ojedinelému prípadu. "Konajme proti násiliu," vyzvala. Po príhovoroch zamieril dav ľudí od Hodžovho námestia na miesto tragédie na Obchodnej ulici.

Podujatie na počesť zabitého Filipínca Henryho Acordu sa v Bratislave uskutočnilo potom, ako bolo preložené z pôvodne plánovanej stredy pre nepriaznivé počasie. Ľudia vyšli do ulíc v plánovanom termíne iba v Banskej Bystrici a Košiciach. Tragický incident sa stal v sobotu 26. mája v skorých ranných hodinách na Obchodnej ulici v Bratislave medzi dvoma mužmi a skončil sa fyzickým napadnutím jedného z nich, Filipínca Henryho Johna Seraficu Acordu. Ten podľa medializovaných informácií bránil dve ženy, ktoré obťažoval 28-ročný Juraj H. z Dunajskej Stredy.

Dohra aj pre prokurátora

Napadnutý Filipínec na následky zranení spôsobených mimo iného kopnutím do hlavy v nemocnici zomrel. Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I v pondelok na neverejnom zasadnutí vzal Juraja H., obvineného z trestného činu zabitia, do väzby. V prípade dokázania vinu hrozí páchateľovi sedem až dvanásť rokov odňatia slobody.

Celý prípad bude mať zrejme dohru aj pre dozorujúceho prokurátora, ktorý podľa stanoviska Generálnej prokuratúry SR nekonal zákonným spôsobom. Prokurátor pre obvineného Juraja H. pôvodne nežiadal väzobné stíhanie. "Generálna prokuratúra SR preskúmala zákonnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní v trestnej veci obvineného Juraja H. GP SR skonštatovala zákonnosť postupu policajtov, ktorí vykonávali úkony trestného konania. Zároveň zistila, že prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I. pri výkone dozoru v trestnej veci od 26. do 31. mája nepostupoval v súlade so zákonom," informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. Dozorovú právomoc prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I. považuje generálny prokurátor Jaromír Čižnár podľa Predajňovej za nedostatočnú a povrchnú. "Vo vzťahu k prokurátorovi Okresnej prokuratúry Bratislava I. bude vyvodená príslušná zodpovednosť," zdôraznila ešte vo štvrtok Predajňová.

noviny.sk

Súvisiace články