Johnson upozorňuje Britov: Odchod krajiny z EÚ môže skončiť krachom

08.06.2018 17:28 Noviny.sk Zahraničie

Johnson upozorňuje Britov: Odchod krajiny z EÚ môže skončiť krachom

Archívna reportáž
embed kód
LONDÝN / Britský minister zahraničia Boris Johnson pripustil, že odchod krajiny z Európskej únie by mohol nakoniec skončiť krachom. Počas súkromnej večere v stredu, so skalnými podporovateľmi brexitu z radu vládnych konzervatívcov, taktiež priznal rastúci obdiv voči americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Ten by podľa neho viedol jednania s Bruselom o podmienkach odchodu z EÚ omnoho ráznejšie než Briti. Johnsonove výroky si tajne nahral jeden z účastníkov akcie a predal spoločenskému webu Buzzfeed.

Johnson prehlásil, že jednanie speje k chvíli pravdy a do fázy, kedy Briti začnú byť bojovnejší. Brexit sa podľa neho tak či tak uskutoční a bude nezvratný. Je tu ale riziko, že to nebude ten brexit, čo vlastne chceli. "Musíte sa zmieriť so skutočnosťou, že to taktiež môže skončiť krachom. Nechcem, aby niekto behom krachu panikáril. Žiadnu paniku," vyhlásil Johnson ale s presvedčením, že nakoniec všetko dobre dopadne. 

Johnson sa taktiež priznal, že stále viac obdivuje Trumpa, pretože verí, že jeho šialenstvo má svoju metodiku. "Predstavte si, keby brexit robil Trump. Šiel by do toho veľmi tvrdo. Všetko by sa rozpadlo, nastal by všade chaos. Všetci by si mysleli, že sa zbláznil. Lenže ono by to vlastne niekam mohlo viesť," zdôraznil minister pred 20 členmi skupiny Conservative Way Forward ( Konzervatívna cesta vpred), ktorá tvrdí, že sa k nej hlási stovka poslancov Konzervatívnej strany.  

Minister obvinil vyjednávačov EÚ, že jednajú tvrdo len preto, aby odradili ďalších potencionálnych odpadlíkov od snahy úniu opustiť. Zľahčil taktiež problém otvorenej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou, ktorý komplikuje jednanie o tom, či Británia zostane alebo nezostane členom colnej únie. Rastúci počet členov oboch komôr britského parlamentu si myslí, že ju Británia nebude môcť opustiť. 

Britskí minister financií Philip Hammond v piatok počas návštevy Berlína povedal, že uprednostňuje radšej ovzdušie spolupráce než konfrontačný prístup pri vyjednávaní o brexite. Dodal, že mu to hovoria jeho dlhoročné skúsenosti, týkajúce sa vyjednávania s Nemeckom, Britmi a Talianskom. "Moja skúsenosť bola taká, že prístup založený na spolupráci je obecne produktívnejší než prístup konfrontačný," uviedol. Zároveň poznamenal, že by radil svojim kolegom, aby takto pristupovali k európskym partnerom, pokiaľ naozaj chcú dobrú dohodu o brexite. "Hľadanie vzájomne prospešného výsledku je jedinou cestou vpred, to je pevný zámer našej vlády. Theresa May, predsedkyňa vlády, to povedala veľmi jasne," skonštatoval Hammond. 

Pozrite si archívnu reportáž o jednote únie v prípade ciel: 

Zdroj: noviny.sk, čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:45 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:20 Súdna sieň
06:10 Dr. LUDSKY
07:30 Panelák VII.
05:35 Profesionáli VIII.
06:05 Prvé oddelenie II.
06:25 Prvé oddelenie II.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:25 Z ulice na green
07:10 Kapitán Trueno a Svatý Grál
09:15 Království surikat: Příběh začíná