Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Výstavba novej Univerzitnej nemocnice nepôjde cez PPP projekt
Zdielať na

Výstavba novej Univerzitnej nemocnice nepôjde cez PPP projekt

BRATISLAVA / Výstavba novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave sa neuskutoční formou verejno-súkromného partnerstva (PPP projekt).

Vláda totiž zobrala na vedomie návrh Ministerstva zdravotníctva ukončiť súťažný dialóg na predmet zákazky "Koncesia na návrh, výstavbu, financovanie, prevádzku a údržbu novej univerzitnej nemocnice v Bratislave s očakávanou dĺžkou prevádzky 30 rokov, vrátane poskytovania vzdelávacích kapacít“. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker má podľa uznesenia ukončiť súťažný dialóg do 15. novembra. Ministerstvo by zároveň malo do 31. marca budúceho roka predložiť svoj návrh na spôsob výstavby novej UNB.

"Nehovoríme, že PPP projekt ako spôsob realizácie je zlý, ale hovoríme, že parametre ako boli nastavené, sa v priebehu súťažného dialógu ukázali ako nezrealizovateľné. A zmena parametrov by ohrozila možné pokračovanie tohto projektu z titulu samotného obstarávania. Je tu veľmi vysoká pravdepodobnosť, že Úrad pre verejné obstarávanie by zrušil takýto projekt," povedal po stredajšom rokovaní vlády šéf rezortu.

Najmenej výhodné

Pri existujúcom rozložení rizika sa projekt podľa zverejnených informácií nedá financovať cez komerčné banky, potrebný by bol významný vstup verejného sektora. Nevýhodnosť PPP projektu potvrdili aj prepočty zástupcov Ministerstva financií SR - Inštitútu finančnej politiky (IFP). Výstavba nemocnice cez PPP bola na základe prepočtov IFP označená ako nevýhodná oproti možnosti, že nemocnicu postaví a prevádzkuje štát. Realizácia projektu cez PPP vyšla ako najmenej výhodná z prepočítaných.

Problémom bola aj lokalita

Problematická bola aj lokalita. Výstavba na Patrónke by si pri dodržaní predpokladaných parametrov novej nemocnice vyžadovala zmenu územného plánu mesta Bratislava. "Zmena územného plánu je proces, ktorý je významne časovo náročný a zároveň nie je pod kontrolou verejného obstarávateľa ani úspešného uchádzača," zdôvodnilo ministerstvo. Zmena územného plánu by mohla oddialiť účinnosť koncesnej zmluvy.

Posúdili všetky varianty

Podľa analytika Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušana Zachara nie je ľahké komentovať rozhodnutie vlády, chýba totiž analýza, na základe ktorej sa k takémuto kroku dospelo. "Tak ako predtým bola štúdia uskutočniteľnosti poradcov ministerstva veľmi v prospech PPP projektu, až nadmerne, neobjektívne v mnohých častiach, tak potom prišla analýza IFP, ktorá zase podcenila niektoré aspekty najmä prevádzkové," povedal v stredu na tlačovej konferencii. Zároveň Zachar očakáva analýzu, ktorá by komplexne posúdila všetky varianty.

Nová nemocnica je potrebná

Ako uviedla hovorkyňa UNB Zuzana Eliášová, Univerzitná nemocnica v Bratislave dlhodobo poukazuje na nevyhnutnosť novej nemocnice. "Plne rešpektujeme rozhodnutia ministerstva zdravotníctva a vlády, možno zároveň skonštatovať, že čím skôr bude definovaná nová nemocnica, jej kapacita a lokalita, kde sa bude nachádzať, tým skôr budú môcť byť realizované rozhodnutia týkajúce sa budúcnosti súčasných nemocníc," poznamenala.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy