Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2016
Zdielať na

Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2016

BRATISLAVA / Ocenenie Nemocnica roka 2016 dostali v Nitre a Starej Ľubovni. Mali najlepšie komplexné hodnotenie, ktoré každý rok robieva Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO.

V kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc sa stala zdravotníckym zariadením roka Fakultná nemocnica Nitra. V porovnaní s minulým rokom si polepšila o jednu priečku. Nemocnica má najlepšie hospodárenie a tiež sa môže pochváliť nízkym počtom opakovaných operácií a úmrtnosťou na jednotke intenzívnej starostlivosti.

 „Víťazná nemocnica nemá príliš dobré čísla pri úmrtnosti na akútnu mozgovo-cievnu príhodu a jej výraznou slabinou je predovšetkým relatívne nízka otvorenosť voči verejnosti,“ konštatuje INEKO.

Za nitrianskou nemocnicou sa umiestnili dve zdravotnícke zariadenia zo stredného Slovenska. Druhé miesto obsadila Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica, ktorú inštitút označil za lídra v transparentnosti.

Od minulého roka začala projekt Otvorená nemocnica, čo je dopomohlo k tohtoročnému dobrému hodnoteniu. Okrem toho má najnižší počet úmrtí na akútnu mozgovo-cievnu príhodu. Naopak podľa analytikov by sa mala zlepšiť v platobnej disciplíne.

ineko

V Ružomberku sa pacienti takmer nesťažujú

Minulý rok prvá, tento rok tretia, Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku dominovala v najnižšom počte sťažností od pacientov a tiež pri nízkej úmrtnosť po operáciách. „Na druhej strane, vojenská nemocnica vykazuje v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc najvyššiu úmrtnosť na JIS,“ konštatuje INEKO.

Za zmienku stojí aj Univerzitná nemocnica v Martine. Podľa inštitútu je premiantom v spokojnosti pacientov a za posledné štyri roky nedostala ani jednu pokutu od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Indikátory kvality

Jej lepšiemu umiestneniu bráni to, že príliš neboduje pri indikátoroch kvality. Môže to však súvisieť s tým, že má pacientov s náročnejšími diagnózami. Pre tento rok jej patrí štvrtá priečka.

Na poslednom mieste skončila Fakultná nemocnica Žilina, problémom ktorej je spokojnosť pacientov, reoperovanosť, ale aj to, že sa pacienti vracajú na opätovné hospitalizácie, či úmrtnosť na mozgovo-cievne príhody.

Ľubovnianska nemocnica obhájila prvenstvo

V kategórii všeobecných nemocníc si prvenstvo už druhým rokom drží Ľubovnianska nemocnica, ktorej zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj a mesto Stará Ľubovňa. Môže sa pochváliť spokojnými pacientmi, ktorí takmer nedávajú sťažnosti a vo svojej kategórii je najtransparentnejšou nemocnicou.

Má aj nízku rehospitalizovanosť pacientov, ako aj nízku úmrtnosť po operačných výkonoch. Jej slabšou stránkou je relatívne vysoká úmrtnosť na jednotke intenzívnej starostlivosti.

ineko

​Aj Šaca

Úspešná bola aj nemocnica Košice - Šaca. Druhé miesto si vyslúžila pre spokojnosť pacientov ale aj kvôli nízkej úmrtnosti na akútnu mozgovo-cievnu príhodu.

Na druhej strane má najčastejšiu rehospitalizovanosť pacientov do 30 dní. „Akcionári a manažment by sa mali pousilovať zvýšiť transparentnosť nemocnice, nakoľko v tomto ukazovateli sa šačianska nemocnica umiestňuje medzi poslednými,“ odporúča INEKO.

Trojicu najlepších uzatvára štátna Nemocnica Poprad, a.s. Svoje záväzky si uhrádza načas, patrí medzi najtransparentnejšie nemocnice vo svojej kategórii. Pri ukazovateli úmrtnosť na JIS patrí medzi štvrtú najúspešnejšiu, naopak pri úmrtnosti na lôžkovom oddelení po preklade z JIS, je jej hodnotenie podpriemerné.

Najmenej bodov

Na konci rebríčka sa umiestnili hneď štyri nemocnice, ktoré získali v jednej z hodnotených oblastí najmenej bodov. Nemocnica Prievidza so sídlom v Bojniciach pri kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Nemocnica Sv. Lukáša Galanta pri spokojnosti pacientov. Nemocnica Považská Bystrica pri hospodárskych ukazovateľoch a Kysucká NsP Čadca pri parametroch transparentnosti.

 Finančné zdravie

„Pri nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja - Považská Bystrica a Bojnice ukazujú hospodárske ukazovatele neutešený obraz ich veľmi zlého finančného zdravia. Tieto dve zariadenia spolu s ďalšou nemocnicou TNSK - NsP Myjava - predstavujú tri všeobecné nemocnice s najvyšším dlhom po lehote splatnosti, rádovo v desiatkach miliónov eur,“ konštatujú analytici INEKO.

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO urobil komplexné hodnotenie štyroch hlavných oblastí - spokojnosť pacientov, kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hospodárenie a transparentnosť. Posudzovali obdobie rokov 2012 až 2015 a použil pritom všetky dostupné dáta.

Inštitút upozorňuje, že výsledky ocenenia Nemocnica roka 2016 nemožno brať ako komplexný obraz o kvalite zdravotníckych zariadení. Najmä preto, že zatiaľ nie sú údaje z DRG systému, ktorý sa u nás ešte nerozbehol naplno. Okrem iného by systém ukázal s akými náročnými diagnózami a zdravotným stavom sú v jednotlivých nemocniciach hospitalizovaní pacienti.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy