Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Edmund
1.12.2023
Primátor o Rómoch: Naložíme ich do autobusov a odvezieme do Bratislavy!
Zdielať na

Primátor o Rómoch: Naložíme ich do autobusov a odvezieme do Bratislavy!

Slovenské obce a mestá zápasia s rozrastajúcimi sa rómskymi osadami, ktoré vznikajú načierno na pozemkoch cudzích vlastníkov. Primátori a starostovia zúfalo žiadajú vládu, aby problém nenechávala len na ich pleciach. Hlava Žiaru nad Hronom dokonca predniesla na adresu Rómov poriadne plamennú reč!

Podľa starostov a primátorov nové osady neustále pribúdajú a rovnako aj počty obyvateľov v nich. Situácia okolo nelegálnych osád podľa primátora Žiaru nad Hronom nie je už problém. "To nie je problém, to je už katastrofa," vystríha Ivan Černaj.

Osadníci žijú v špine, bez základnej hygieny, priamo uprostred smetísk, ktoré obec musí likvidovať na vlastné náklady. Ak chce obec osadu zlikvidovať, musí osadníkom inde postaviť náhradné byty. Na to však peniaze nemá. Podľa Černaja by mala pomôcť vláda.

Primátor Žiaru vo svojej plamennej reči vyzval svojich kolegov, aby spoločne tlačili na vládu. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity situáciu nevidí až tak katastrofálne. "Veľa sa urobila, veľa funguje. Ale nie je všetko v poriadku," vraví Miroslav Pollák.

Podľa neho štát na výstavbu bytov prispieva dostatočne a starostovia či primátori mali riešiť osady už v počiatku. Keď problém prerastie, je to naozaj zložité. Hlavy obcí si však trvajú na tom, že situácia je alarmujúca. Varujú vládu, že v krajnom prípade osadníkov autobusmi dovezú priamo pred Úrad vlády SR a parlament, nech sa o nich postarajú ministri a poslanci.

TV JOJ/ilustračné

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy