Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Ukrajina nás nebude žalovať za zastavenie dovozu jej obilia
Zdielať na

Ukrajina nás nebude žalovať za zastavenie dovozu jej obilia

BRATISLAVA / Ukrajina nás nakoniec nebude žalovať za zastavenie dovozu jej obilia na Slovensko. Pre televíziu JOJ 24 to potvrdilo naše ministerstvo pôdohospodárstva. Je to výsledok rokovania šéfa rezortu Jozef Bíreša s jeho ukrajinským náprotivkom Mykolom Solským. Okrem iného sa dohodli na tom, že budú hľadať spôsoby, ako zamedziť nekontrolovanému exportu obilnín - ministri plánujú zaviesť systém licencií. Slovenská vláda nedávno schválila zákaz dovozu obilia z Ukrajiny do konca roku 2023, v platnosti má byť dovtedy, kým sa situácia nevyrieši.

Ukrajinský agrominister Mykola Solskyj prisľúbil, že zastavuje kroky proti Slovensku, a to jednak žalobu na pôde Svetovej obchodnej organizácie, ako aj zákaz dovozu slovenských agrokomodít na Ukrajinu. Uviedla to pre TASR Kristína Juričková z odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

"Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš zhodnotil stredajšie (20. 9.) online rokovanie s ukrajinským ministrom ako konštruktívne, pretože sa dohodli na vytvorení systému obchodovania s obilím na základe vydávania a kontrolovania licencií. Kým bude tento systém spustený a otestovaná jeho úplná funkčnosť, naďalej platí zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, ktorý slovenská vláda schválila od 16. septembra do konca roka 2023," priblížila.

Agrominister Bíreš podľa Juričkovej požiadal ukrajinského kolegu, aby Ukrajina zastavila všetky kroky súvisiace so žalobou proti Slovensku, ktorú avizovala, a taktiež aj vyjadrenia o zastavení obchodu s agrokomoditami zo Slovenska na Ukrajinu. "Minister Solskyj prisľúbil, že od 20. septembra tieto kroky zastavuje," dodala.

Čo to znamená v praxi? Reportér Radovan Antoži sa o tom tejto téme rozprával s Janou Holéciovou zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory:

Ukrajina plánovala zažalovať Slovensko za zákazy dovozu

Kyjev plánoval tri krajiny žalovať vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO), nie na základe vlastnej obchodnej dohody s Európskou úniou. "Myslím si, že celý svet by mal vidieť, ako sa členské štáty v EÚ správajú k obchodným partnerom a vlastnej Únii, pretože to môže mať vplyv aj na iné štáty," vyhlásil Kačka. Slovensko vtedy len predĺžilo zákaz EÚ týkajúci sa štyroch agrokomodít, no Poľsko zaviedlo zákaz aj na ukrajinskú múku a krmivá, pričom Maďarsko zákaz rozšírilo o ďalších 25 produktov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy