Zatiahnuté
10°
Bratislava
Hermína
6.5.2025
Na Slovensku sa opäť objavil antrax!
Zdielať na

Na Slovensku sa opäť objavil antrax!

kravy pekne

Zdroj: TV JOJ

Zabil niekoľko kráv v obci Soboš v okrese Svidník

Záplavy na východe krajiny vyplavili z pôdy spóry antraxu. V malej dedinke Soboš uhynulo jednému gazdovi na strašnú chorobu niekoľko kráv. Ich telá dal vyšetriť. Orgány kráv zaslali do Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu (ŠVPÚ) v Dolnom Kubíne.

"V stredu sme dostali vzorky orgánov z okresu Svidník z obce Soboš, kde sme potvrdili, že ide o antrax v týchto orgánoch. U týchto hospodárskych zvierat bola vysoká koncentrácia týchto spór," povedala riaditeľka ŠVPÚ v Dolnom Kubíne Mária Kantíková.

Antrax je veľmi nebezpečný aj pre ľudí, a ak nie je liečený, spôsobuje rýchlu a veľmi bolestivú smrť do niekoľkých hodín.

"Ide o nebezpečné ochorenie, ktoré môže spôsobiť zonózu, čiže ochorenie ľudí. Bacilus antarcis sa pomnožuje v organizme a dochádza k rýchlemu vzplanutiu ochorenia," prezradila Mária Kantíková.

Strašná nákaza má tri formy - šíri sa vdýchnutím, cez poranenú pokožku, alebo konzumáciu kontaminovaného mäsa. Ak sa nelieči, do pár hodín človek v agónii zomrie. Spóry antraxu môžu v pôde prežívať aj desiatky rokov.

"Práve pri takýchto záplavách, aké boli na východnom Slovensku, alebo južnom sa takéto ochorenia môžu vyskytnúť. Ochorenie je intenzívne, inkubačná doba je jeden až 5 dní. Aj naši lekári, ktorí boli pri pitve sú na pozorovaní na infekčnom oddelení,"
povedala Kantíková.

Posledný prípad výskytu antraxu zaznamenali u nás v roku 1977. Pastier ochorel od oviec, ktoré pásol na pastve. Smrtiaci antrax sa dá ľahko vyvinúť v laboratóriach a použiť ako biologická zbraň. Tá už pripravila o život tisícky ľudí. Ešte aj v 80.rokoch minulého storočia zabíjali antraxom v Iraku vojnových zajatcov.

Zdielať na

Najčítanejšie správy