Nová metóda mení dejiny? Vedci odhalili vek Turínskeho plátna
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
NITRA / Turínske plátno, známe ako pohrebný rubáš Ježiša, je celé stáročia záhadnou relikviou, ktorú neustále skúmajú vedci. Jeho vernú kópiu aktuálne vystavujú v Nitre. Známy taliansky fyzik a vedec, ktorý skúmal originál, prišiel nedávno s tvrdením, že jeho výskum potvrdil vek dvetisíc rokov starého plátna. Prinášame vám exkluzívny rozhovor.
Známy taliansky vedec sa už 35 rokov sa venuje skúmaniu materiálov na atómovej úrovni pomocou röntgenového žiarenia. Práve v inštitúte kryštalografie bola vyvinutá nová datovacia metóda, ktorú použili aj na vzorku turínskeho plátna. "Čím staršie textilné tkanivo je, tým kratšie celulozové reťazce sú. Preto podľa ich dĺžky je možné určiť ich vek. Na to aby sme to dokázali je potrebné sa dostať hlboko dovnútra," uviedol fyzik a vedec Liberato de Caro.
V laboratórium im stačila iba maličká vzorka, ktorá pochádza z rohu plátna. Je z rovnakej časti akú použili pred 37 rokmi na datovanie uhlíkom. "Meranie röntgenovymi lúčmi ukázalo že ľanová celulóza Turinskeho plátna zostarla takisto ako vzorka z prvého storočia, odobratá z pevnosti Massada v Izraeli. A preto Turínske plátno je určite staré 2000 rokov," pokračoval de Caro.
Ide o úplne nové zistenie
Vyvracia to tak závery datovania uhlíkom, podľa, ktorých plátno pochádza zo stredoveku a nie z čias Ježiša Krista, čo bolo už vtedy spochybňované. "Takisto, keďže röntgenové lúče pri našom výskume ukázali, že Plátno má 2000 rokov, by nedávalo zmysel prečo si nemyslieť. že naozaj nepatrilo Ježišovi," vyjadril sa de Caro.
Taliansky odborník prízvukuje, že turínske plátno aj naďalej zostáva záhadou pre vedu, a ako v minulosti povedal Ján Pavol 2 - plátno je výzvou pre rozum a pre veriaceho človeka zrkadlom evanjelia. "Pre tých, ktorí veria v Boha to je zmŕtvychvstanie Ježiša. Avšak veda je založená na prírodných javoch a zmŕtvychvstanie nie je fyzicky možné. Preto ci už niekto verí alebo nie, stále to je celé záhadou," zhrnul de Caro.
Aj český majiteľ najvernejšej kópie turínskeho plátna na svete, ktorú momentálne vystavujú v Nitre nám povedal, že má ešte aj ďalšie plány. "My sme pripravili štúdiu, ktorá by mala skúmať hlavu turínskeho plátna. Cieľom je zistiť ako dotyčný človek vypadal," uzavrel majiteľ kópie Róbert Pospíchal.